Ολλανδία-Κροατία 2-4: Πανηγυρικά στον τελικό του Nations League

κροατια
 clock 06:39 | 15/06/2023

Πανάξια η Κροατία προκρίθηκε στον τελικό του Nations League, αφού νίκησε στην παράταση την Ολλανδία με σκορ 4-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι μονομαχίες ήταν δυνατές σε όλους τους χώρους του γηπέδου και με τις καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες να είναι λίγες. Η Ολλανδία, ωστόσο στο 34' κυκλοφόρησε εξαιρετική τη μπάλα με Χάκπο, Σίμονς και Βίφερ και ο Μάλεν με σουτ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη, όμως, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Κροατία που μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησε. Έτσι στο 53' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μόντριτς από τον Χάκπο και το μετέτρεψε σε γκολ στο 55' ο Κράμαριτς. Στο 72' οι Κροάτες έκανε το 1-2 με τον Πάσαλιτς, αλλά η Ολλανδία «ξύπνησε» στις καθυστερήσεις. Τα έπαιξε όλα για όλα και στο 90+6 ο Λανγκ έκανε το 2-2. Ένα γκολ που έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Κροάτες πήραν κεφάλι στο σκορ στο 98' με τον Πέτκοβιτς να κάνει το 2-3. Όσο περνούσε ο χρόνος οι Κροάτες έβρισκαν χώρους και στο 116' ο Μόντριτς με πέναλτι έκανε το 2-4,ενώ στο 120+4 ακυρώθηκε γκολ της Κροατίας από το VAR.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Μπίλοου, Ντάμφρις (85' Λανγκ), Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε (106' Μαλάσια), Βίφερ (75' Βαϊνάλντουμ), Κούπμαϊνερς, Ντε Γιονγκ, Σίμονς (65' Βέχορστ), Μάλεν, Χάκπο (106' Ντε Ρουν)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (80' Στάνισιτς), Σούταλο (91' Πέτκοβιτς), Βίντα, Πέρισιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (85' Μάιερ), Πάσαλιτς, Ιβάνουσεκ (80' Βλάσιτς), Κράμαριτς (90' Έρλιτς)

Γιουχτας - Καμπανιακός 1-1: Έχασε την ευκαιρία και παίζει την άνοδο την Κυριακή στη Λευκάδα

Γιακουμάκης: «Δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανένα – Περιμένω πώςκαι πως τα ματς με τον Μέσι»