Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Βέροια,Καλλιθέα, Νίκη Βόλου, Καλαμάτα, Άγιο Νικόλαο και Ιεράπετρα

xania
 clock 19:27 | 28/09/2022

Επτά παιχνίδια περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Τρία εξ αυτών κρίθηκαν στα πέναλτι, ενώ η αναμέτρηση της Βέροιας με τα Χανιά οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα μισάωρο η ομάδα της Ημαθίας πέτυχε γκολ και έτσι πήρε την πρόκριση με σκορ 2-1.

Μετά από «λευκή» ισοπαλία ο Άγιος Νικόλαος ξεπέρασε το εμπόδιο της Επισκοπής στα πέναλτι με συνολικό σκορ 4-3. Η Ιεράπετρα και ο Τηλυκράτης οδηγήθηκαν με τη σειρά τους στα πέναλτι μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης. Στη «ρώσικη ρουλέτα» οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με σκορ 5-4 αναδείχθηκαν νικητές.

Στη Θεσσαλονίκη ο Ηρακλής και η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και έτσι οδηγήθηκαν με τη σειρά τους στα πέναλτι. Οι Θεσσαλοί πήραν την πρόκριση με 5-4. Νωρίτερα η Καλλιθέα και η Καλαμάτα νίκησαν στην κανονική διάρκεια την Ηλιούπολη και την Προοδευτική αντίστοιχα.