Ελλάδα - Ισπανία 0-5: Διασυρμός και αποκλεισμός (vid)

εθνικη νεων
 clock 21:39 | 07/07/2023

Μία από τα ίδια για την Εθνική Νέων. Το συγκρότημα του Τάσου έψαχνε την αντίδραση απέναντι στην Ισπανία, ωστόσο γνώρισε τον διασυρμό με το εμφατικό 5-0 (4-0) ημίχρονο και πλέον εδεν έχει καμία ελπίθδα πρόκρισης στα ημιτελικά καθώς στο άλλο ματς του ομίλου, Ισλανδία και Νορβηγία αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Παρά το γεγονός πως η Εθνική μας μπήκε δυνατά και μόλις στο 2' ο Σμυρλής αστόχησε από πλεονεκτική θέση, η Ισπανία «καθάρισε» το ματς σε διάστημα οχτώ λεπτών. Ο Μπαρμπέρα με δυνατό σουτ στο 11' άνοιξε το σκορ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άνχελ με ωραίο μπάσιμο στην περιοχή διπλασίασε τα τέρματα των «Ρόχας».

Στο 17' ο Παλάσιος νίκησε τον Μπότη και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη σερί νίκη των Ισπανών ενώ ο Μπαρμπέρα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο φινάλε του α' μέρους έκανε το 0-4.

Ο Θέος προσάθησε να μαζέψει λίγο τα πράγματα και με διπλή αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο, άλλαξε τον σχηματισμό σε τριάδα στην άμυνα. Ακόμα και έτσι η Ελλάδα έδειχνε ανήμπορη απέναντι στην οχτώ φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης και στο 57' δέχθηκε ένα ακόμη γκολ.

Ο Κάσας με εξαιρετική κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον Έλληνα πορτιέρε και πρόσθεσε το... κερασάκι στην τούρτα στη νίκη πρόκριση της ομάδας του, η οποία κυνηγάει το τρόπαιο ύστερα από το 2019!

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα (εκτός από τα πρώτα λεπτά) να απειλήσει την αντίπαλη εστία και μοιραία βρέθηκε εκτός της διοργάνωσης.

ΕΛΛΑΔΑ (Τάσος Θέος): Μπότης, Κεραμίτσης, Δεληγιάννης, Προδομίτης, Γεωργιάδης, Συμεωνίδης (46' Καλογερόπουλος), Σταυρόπουλος (46' Τσίκας), Κόττας (36' Νικολάου), Σπυράκος, Σμυρλής (74' Αποστολάκης), Τζήμας (85' Γκολφίνος).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Χοσέ Λάνα): Ιριμπάρνε, Φρεσνέδα, Κάσας, Γκασιορόφσκι, Βάλε, Γκονζάλο (46' Ντ. Ροντρίγκες), Άνχελ (66' Ντιαό), Παλάσιος (66' Πουγιόλ), Ντάνι Πέρεθ, Άκομαχ (72' Ομορόντιον), Μπαρμπέρα

Μάρεϊ - Τσιτσιπάς 2-3: Τεράστια ανατροπή για τον Στέφανο, προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon