EURO U19: Παραλίγο θαύμα οι Νέοι, έχασαν 5-4 από τη Νορβηγία(vid)

ΝΕΟΙ
 clock 21:16 | 04/07/2023

Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική νέων στο Euro 2023, με τη Νορβηγία να επικρατεί με 5-4 σε ένα επικό ματς. 5-0 προηγήθηκαν οι Σκανδιναβοί στο πρώτο ημίχρονο, τέσσερα γκολ πέτυχε η Ελλάδα στο δεύτερο παίρνοντας ώθηση από την είσοδο του Τζίμα, αλλά δεν είχε χρόνο για τη μυθική ανατροπή.

Πληρώνοντας όλα τα λάθη της στο εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο (5-0), η Εθνική νέων έκανε ποδαρικό με το… αριστερό στο Euro 2023 της Μάλτας. Η ομάδα του Τάσου Θέου, πέτυχε τέσσερα γκολ στο εξαιρετικό δεύτερο μέρος της, αλλά δεν ήταν αρκετά για να γλιτώσει την ήττα (5-4) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα πρώτα 45 λεπτά, όλα όμως άλλαξαν με την είσοδο του Στέφανου Τζίμα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο άσος του ΠΑΟΚ πέτυχε δύο γκολ, είχε δοκάρι και έδωσε πνοή στην Εθνική που έφτασε κοντά σε μία τεράστια ανατροπή, αλλά δεν πρόλαβε.

Σκόρερ: 51', 81' Τζίμας, 80' Σταυρόπουλος, 90'+4' Καλογερόπουλος - 6' Ρολντσόι, 15', 44' Έντεγκαρντ, 18' Φλάτακερ, 36' Σκόγκβολντ

Διαιτητής: Γιόνας Γιάνοβιτς (Εσθονία)

Κίτρινες: 42' Γκολφίνος, 43' Κωττάς, 48' Σταυρόπουλος, 53' Συμεωνίδης, 75' Γκούμας

Νορβηγία: Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χαράμ (46′ Χόλτεν), Μπάσι (46′ Αντρέσεν), Ρόαλντσεϊ (62′ Μπρούσετ), Σκόβγκολντ, Έντεγκαρντ (46′ Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλάτακερ (46′ Φαράας).

Ελλάδα: Μοναστηρλής, Δεληγιάννης, Καλογερόπουλος, Προδρομίτης, Γεωργιάδης, Κοττάς (46′ Σταυρόπουλος), Σπυράκος, Συμεωνίδης (82′ Νικολάου), Τσίκος (61′ Γκούμας), Γκολφίνος (61′ Κυριόπουλος), Γκιτέρσος (46′ Tζίμας)

Μπάσκετ: Τουρνουά 3Χ3 σε ολη την Κρήτη

Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου: Σπουδαία μεταγραφή - Πήρε τον Ντράσκοβιτς