ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-1: Αλώβητοι στην OPAP Arena οι ερυθρόλευκοι, χωρίς εντός έδρας νίκη η Ένωση-Η Βαθμολογία(vid)

ΑΕΚ-ΟΛΥ
 clock 23:35 | 17/09/2023

Ολυμπιακός και ΑΕΚ στο πρώτο μεγάλο ματς της σεζόν έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο με γρήγορο ρυθμό, αρκετή ένταση και δύο γκολ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Πόνσε στο 22', αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 38' με τον Ελ Κααμπί. Τα πρώτα 45 λεπτά ήταν μοιρασμένα με την ΑΕΚ να ελέγχει μέχρι τη στιγμή του γκολ και τον Ολυμπιακό να είναι το αφεντικό από το 25' και μετά έχοντας μπροστάρηδες Φορτούνη και Ποντένσε. Η επανάληψη ήταν διαφορετική με τις δύο ομάδες να είναι επηρεασμένες και από την κόπωση. Στο 59' ακυρώθηκε σωστά γκολ που πέτυχε ο Αραούχο και κάπως έτσι οι Πειραιώτες έφυγαν αλώβητοι από τη Νέα Φιλαδέλφεια.

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες (Πορτογαλία)

Σκόρερ: 22' Πόνσε, 38' Ελ Κααμπί

Κίτρινες: 15' Φορτούνης, 25' Σιμάνσκι, 49' Ρότα, 62' Μπιέλ, 79' Ροντινέι

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς – Ρότα, Βίντα (46' Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι – Σιμάνσκι, Γιόνσον (46' Πινέδα), Ελίασον, Τσούμπερ – Αραούχο (72' Γαλανόπουλο), Πόνσε

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι – Έσε (81' Ορτέγκα), Καμαρά, Φορτούνης (69' Ιμπόρα), Ποντένσε (55' Σκάρπα) – Μασούρας (55' Μπιέλ), Ελ Κααμπί (81' Γιόβετιτς)