Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-0: Κόκκινος «οδοστρωτήρας»-Η Βαθμολογία

oly-atromitos
 clock 23:35 | 27/08/2023

Ο Ολυμπιακός έκανε το δύο στα δύο στην Super League. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 4-0 του Ατρομήτου για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος πραγματοποιώντας μία επιβλητική εμφάνιση.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Μασούρας, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 42', ενώ πέτυχε και το τρίτο γκολ στο 49'. Ο Μαντί Καμαρά επίσης έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 45ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κίνι στο 77'.

Πλέον, ο Ολυμπιακός συγκεντρώνεται στη ρεβάνς της Σερβίας κόντρα στην Τσουκαρίτσκι, όπου μετά το 3-1 στο πρώτο παιχνίδι θέλει να τσεκάρει το "εισιτήριο" για τους ομίλους του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον τερματοφύλακα τους, Παναγιώτη Τσιντώτα, να αποβάλλεται στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη (μπλόκαρε την μπάλα, αλλά σύρθηκε εκτός περιοχής μαζί της).

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε με το... καλησπέρα στον αγωνιστικό χώρο και μετά από σερί χαμένες ευκαιρίες, άνοιξε το σκορ στο 32΄. Ο Ελ Κααμπί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και η μπάλα κατέληξε στον Κίνι, με τον τελευταίο να σουτάρει μέσα από την περιοχή χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά από κόντρες, όμως, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν και πάλι δίχτυα...

Ο Ρέτσος έκανε την βαθιά μπαλιά προς τον Μασούρα στην περιοχή, με τον τελευταίο να στρώνει στον Ελ Κααμπί. Ο Τσιντώτας απέκρουσε, αλλά ο Μαντί εκτέλεσε για το 2-0.

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Ολυμπιακός σφράγισε το «τρίποντο» με τον Μασούρα να πανηγυρίζει το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στον αγώνα.

Μετά από κλέψιμο του Έλληνα επιθετικού, η μπάλα κατέληξε στον Ελ Κααμπί, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, η άμυνα του Ατρομήτου δεν λειτούργησε και ο Μασούρας που ακολουθούσε, πήρε την κατοχή και σκόραρε, ανεβάζοντας τον δείκτη στο 3-0.

Με τον ρυθμό να πέφτει, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο της κατοχής, οι γηπεδούχοι έβαλαν το... κερασάκι στην τούρτα με τον Κίνι, ο οποίος στο 77΄ πήρε το... ριμπάουντ από το άστοχο σουτ του Αλεξανδρόπουλου και την απόκρουση του Τσιντώτα και από τα αριστερά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Τσιντώτας (90+4΄ με 2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμαρά - Φρίντγιονσον, Ασεβέδο, Τσιντώτας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ντόη, Ρέτσος, Ροντινέι, Έσε, Μ.Καμαρά (72' Αλεξανδρόπουλος), Σκάρπα (84' Μπρίνιτς), Φορτούνης (58' Καρβάλιο), Μασούρας (57' Μπιέλ), Ελ Κααμπί (71' Ελ Αραμπί).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Τσακμάκης (59' Αθανασίου), Ασεβέδο, Φριντγιόνσον, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Ρομπάιγ (73' Τριμμάτης), Βέργος (66' Αντζιέλσκι), Γιουμπιτάνα (59' Ντιρκς).