Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 3-0: Μέτρια εμφάνιση και βαριά ήττα

ΟΦΗ
 clock 21:56 | 26/08/2023

Ο ΟΦΗ δεν έδωσε συνέχεια στη νίκη της πρεμιέρας επί του Άρη καθώς ηττήθηκε στην Τρίπολη από τον Αστέρα Τριπολης με 3-0. Η κρητική ομάδα πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στο ματς καθώς στο 21' έχανε με 2-0.

Η ομάδα του Ράσταβατς πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ του Μπαρτόλο.

Μάλιστα έξι λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με εξαιρετική κεφαλιά του Μιριτέλο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι, με την μπάλα να χτυπά πρώτα στο δοκάρι του Μανδά, καταλήγοντας στη συνέχεια στα δίχτυα του.

Στο 28 λεπτό ο ΟΦΗ απείλησε για την μείωση του σκορ αλλά η κεφαλιά του Φελίπε πέρασε άουτ. Οι Κριτικοί προσπάθησαν στον εναπομείναντα χρόνο του πρώτου ημιχρόνου να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος αλλά δεν τα κατάφεραν και το 2:0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι αλλά ο διαιτητής και ο VAR έδωσαν επιθετικό φάουλ του Τοράλ πάνω στον Μιριτέγιο. Η πρώτη τελική στο δεύτερο ηίχρονο για τους Κριτικούς ήρθε στο 61ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Τοράλ που μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος. Στο 82ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ. Ο Ριέρα από την μπαλιά του Λάρσον, κοντρόλαρε την μπάλα την έφερε μπροστά του, εκτέλεσε, αλλά αστόχησε. Στο 86ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πάλι κοντα στην ισοφάριση αλλά το πλασέ του Νέιρα έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τζουκάνοβιτς. Το γκολ που έψαχνε ο ΟΦΗ το βρήκε ο Αστέρας. Ο Καλτσάς απέφυγε τον Βούρο, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και έκανε το 3-0. Δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Γκολ: 15′ Μπαρτόλο (Αστέρας), 21′ Μιριτέλο

Κίτρινες: Θοράρινσον (ΟΦΗ), Boύρος (ΟΦΗ), Μπαρτόλο (Αστέρας), Μεγιάδο (ΟΦΗ)

Αστέρας (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Τζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Άλβαρες – Αλάγκμπε, Μουνάφο – Σίτο, Κρέσπι (46′ Καλτσάς), Μπαρτόλο – Μιριτέλο.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς – Βούρος, Λαμπρόπουλος (46′ Ριέρα), Καρώ – Λάρσον, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Μπάκιτς (46′ Τοράλ), Θοράρινσον – Φελίπε, Ντίκο (46′ Μοσκέρα)

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Ζαμπάλας (Ηπείρου)

Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στο Αγρίνιο(vid)

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Η τελετή απονομής του χρυσού μεταλλίου στον Τεντόγλου (βίντεο)