Super League : «Ντόρτια» ο ΠΑΟΚ, νίκη του Βόλου με Απόλλωνα (vid)

clock 18:49 | 21/02/2021

Ο Βόλος εδραιώθηκε στην έβδομη θέση της κατάταξης της Super League, καθώς επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, σε αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής.

Ο Δουβίκας με πέναλτι στο 34΄ και ο Ριένστρα στο 52΄ σκόραραν για τη θεσσαλική ομάδα, η οποία πανηγύρισε την έβδομη φετινή της νίκη, μόλις τρίτη όμως εντός έδρας (με την αμέσως προηγούμενη να έχει σημειωθεί στις αρχές Ιανουαρίου, επί του Ατρομήτου).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τεράστια ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Ιωαννίδης έφυγε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον τερματοφύλακα Κλέιμαν και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Μήτογλου πρόλαβε να διώξει τη μπάλα και να σώσει την εστία της ομάδας του.

Ο Βόλος στη συνέχεια ανέβηκε και προσπάθησε να απειλήσει με κάποια σουτ, αλλά και πάλι η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν αυτή που πλησίασε το γκολ στο 28΄, όταν ο Μπεντινέλι αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τελικά, ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 34΄, με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαρτόλο από τον Μπαξεβανίδη και αξιοποίησε ο Τάσος Δουβίκας, σημειώνοντας το ένατο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλοί θα μπορούσαν να αυξήσουν το προβάδισμά τους λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Νίνης δεν βρήκε στόχο με σουτ μέσα από την περιοχή. Τα κατάφεραν όμως στις αρχές του β΄ μέρους, συγκεκριμένα στο 52΄, έχοντας και τη βοήθεια της τύχης, καθώς το σουτ του Ριένστρα κόντραρε και πήρε ύψος, καταλήγοντας στα δίχτυα του Βέρχουλστ.

Ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως ο Κλέιμαν εξουδετέρωσε δύσκολα το φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ στο 64΄ και στο 75΄ ο Ισραηλινός τερματοφύλακας πρόλαβε να διώξει προ του Μουνιέ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη του Βόλου.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Κίτρινες: Περέα, Μήτογλου - Μπαξεβανίδης, Ντάουντα, Μπεντινέλι

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Δουβίκας, Μπαρτόλο (86΄ Σάντσες), Νίνης (65΄ Τέκιο), Μαρτίνες (46΄ Μπαριέντος), Περέα
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς (46΄ Ντάουντα), Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (72΄ Κάλισιρ), Κολ, Ιωαννίδης (60΄ Μαρκ Φερνάντεθ), Μπεντινέλι, Τσιλούλης (72΄ Μουνιέ), Φατιόν (59΄ Λαγός)

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΠΑΟΚ

Εύκολη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην ελλιπέστατη Λαμία με 4-0 και έκανε σταθερό βήμα για την εδραίωσή του στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο «Δικέφαλος» δεν συνάντησε σοβαρή αντίσταση από την ομάδα της Φθιώτιδας και με ωραία γκολ διεύρυνε στην επανάληψη τη νίκη του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση στον αγώνα και με την παρουσία του νεαποκτηθέντος Ραχμάν Μπάμπα στο αριστερό άκρο της άμυνας, έδειξε ένα σχήμα ορθολογικό και αρκούντως επιθετικό. Ο Γκανέζος -δανεικός από την Τσέλσι- στην πρεμιέρα του στο ελληνικό πρωτάθλημα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με το ωραίο γκολ που σημείωσε στο 18' μετά από ασίστ του Χρήστου Τζόλη. Το γκολ αυτό άνοιξε τις διαθέσεις των γηπεδούχων που είχαν απέναντι τους ομάδα με πολλές και σοβαρές ελλείψεις, όπως ελλείψεις είχε και ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ στην αμυντική του γραμμή. Η Λαμία κυρίως αμυντικά προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους της, αλλά στο 27΄ ο Τζόλης και στο 33' ο Ζίφκοβιτς εξαπέλυσαν σουτ που δεν βρήκαν τον τελικό τους στόχο.

Με το 1-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και με το ξεκίνημα της επανάληψης ο «Δικέφαλος» διπλασίασε τα τέρματά του στο 48' με τον Χρήστο Τζόλη, από ασίστ του Ζίβκοβιτς και ωραίο "ζυγισμένο" δεξί σουτ, ενώ στο 51΄ ο Αμρ Ουάρντα πέτυχε το 3-0 με κοντινό πλασέ.

Μετά το τρίτο γκολ ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στον αγώνα τους Σφιντέρσκι και Καγκάβα, ενώ λίγο νωρίτερα αντικαταστάθηκε λόγω ενοχλήσεων ο Τζόλης, για λόγους περισσότερο προστασίας του νεαρού διεθνούς. Το παιχνίδι έχασε αρκετά από την δύναμη και το πάθος του, αλλά οι ευκαιρίες και οι φάσεις συνέχισαν να καταγράφονται. Στο 64' από σέντρα του Λάμπρου ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έστειλε γυριστό δύσκολο σουτ στην εστία της Λαμίας αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και αποκρούστηκε από το δοκάρι. Όμως δύο λεπτά (66') αργότερα ο Σέρβος από ωραία ασίστ του Σφιντέρσκι βρήκε με βολίδα τα δίχτυα της Λαμίας για το 4-0, που ήταν το 4ο τέρμα του από την τέταρτη ασίστ του Πολωνού.

Οι πολλές αλλαγές πριν το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης για τις δυο ομάδες μείωσαν τον ρυθμό και το ήδη διαμορφωμένο αποτέλεσμα έκανε τον αγώνα να μοιάζει σαν... φιλικό προετοιμασίας. Στο 85' ο Καγκάβα έκλεψε ιδανικά την μπάλα και συνεργάστηκε με τον Σφιντέρσκι, αλλά ο τελικός αποδέκτης της Λάμπρου, έχασε μοναδική ευκαιρία για το 5ο γκολ και παράλληλα να ανοίξει δικό του λογαριασμό στο πρωτάθλημα αστοχώντας από άριστη θέση.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Αρτας)
Κίτρινες: Σβαμπ - Μπιάρνασον, Παλαβαντισβίλι

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Μπάμπα, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο (73' Λύρατζης), Τσιγγάρας, Σβαμπ (73' Νινούα), Ουάρντα (62' Καγκάβα), Τζόλης (55' Λάμπρου), Α. Ζίβκοβιτς, Κρμέντσικ (61΄ Σφιντέρσκι).
ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κατσίκας, Τζέιμς (52' Σαραμαντάς), Βύντρα, Βλάχος, Ασίγκμπα, Μπιάρνασον, Μπουλούλης (59' Παλαβαντισβίλι), Προβυδάκης, Πίτι (74' Νικολόπουλος), Γκαζαριάν (74' Χατζηστραβός), Μπα (46' Βλαχομήτρος) .

Super League 2: 'Hττα για τα Χανιά-Βαθμολογία(vid)

Εθνική πόλο ανδρών: Προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες