Εθνική πόλο ανδρών: Προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες

εθνικη πόλο ανδρών
 clock 22:21 | 20/02/2021

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών κατέκτησε μία τεράστια νίκη με 13-10 επί της Ρωσίας στον ημιτελικό του προολυμπιακού τουρνουά του Ρότερνταμ και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Πρόκειται για την 11η σερί πρόκριση και 16η συνολικά για τη "γαλανόλευκη", που δεν έχει λείψει από τη διοργάνωση από το 1980 και μετά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, προηγούμενο με 4-1, οι Ρώσοι αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 5-5 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος συνοδεύθηκε από 9 τέρματα (5-4), πέντε εκ των οποίων για την Εθνική μας που αύξησε την διαφορά στο +2 (11-9).

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, όπου ο Βλαχόπουλος πέτυχε γκολ στον παίκτη παραπάνω και έκανε το 12-9 μόλις 6.42 πριν το τέλος, ενώ ο Φουντούλης σκόραρε στην αντεπίθεση και διαμόρφωσε το 13-9 5.50 πριν την λήξη. Το μόνο που έκανε μετά η ρωσική ομάδα ήταν να μειώσει σε 13-10.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-5, 11-9, 13-10.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 5, Γαλανίδης.

ΡΩΣΙΑ: Κοστρόφ, Σουτσκόφ, Κισέλεφ 1, Ντερεβιάνκιν, Ασάεφ 1, Χαρκόφ 5, Μερκούλοφ 2, Ναγκάεφ 1, Προνίν, Χολόντ, Λισούνοφ, Σεπέλεφ, Ιβάνοφ.

ΑΕΚ-Αστέρας 2-2: Μπορούσε και την ανατροπή η Ένωση (video)

Εργοτέλης-Παναχαϊκή 1-0: Στην πρώτη θέση οι" κιτρινόμαυροι" (video)