Super League: Η Λαμία πήρε στο φινάλε το βαθμό από τον Άρη (2-2)

ΑΡΗΣ ΛΑΜΙΑ
 clock 19:15 | 20/12/2023

Η Λαμία έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από το «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στον Άρη, χάρη σε γκολ του Μάλτσι στο 90'+5, στο εναρκτήριο ματς της 15ης αγωνιστικής στη Super League'!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως γκολ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης μπήκε με τον Μορόν μέσα στη περιοχή, πέρασε το μαρκάρισμα του Κορνέζου και ”έσκαψε” τον Κοσέλεφ με την μπάλα να σταματάει στο κεφάλι του Αμαράλ πάνω στη γραμμή, ο διαιτητής Βάτσιος, ωστόσο, γύρισε την φάση πίσω και καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Κορνέζου.

Ο Μορόν δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Η Λαμία έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 54′ με τον Καρλίτος και το σουτ που επιχείρησε μετά από διαδοχικές ντρίπλες και προσποιήσεις, ο Κουέστα απέκρουσε και ο Σλίβκα δεν εκμεταλλεύτηκε το… ριμπάουντ.

Δύο λεπτά μετά ο Ακούνια από δύσκολη γωνία νίκησε τους αμυντικούς και τον Ισπανό τερματοφύλακα και ισοφάρισε για τη Λαμία. Στο 67′ οι ”κίτρινοι” έφτασαν δύο φορές στο δεύτερο τέρμα αλλά βρήκαν μπροστά τους τον Κοσέλεφ, αρχικά ο κίπερ της Λαμία απέκρουσε το σουτ του Μορόν σε κόρνερ, στο οποίο ο Φαμπιάνο δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά με προβολή. Στο 74′ ο Μορόν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Λαμιωτών, με κεφαλιά, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μολδαβό.

Στο 82′ ο Καρλίτος είδε την κίνηση του Τσιλούλη, του προώθησε την μπάλα αλλά ο Κουέστα πρόλαβε τον Έλληνα επιθετικό. Στη συνέχεια ο Άρης δεν ρίσκαρε και ήθελε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, η Λαμία προσπάθησε να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και το κατάφερε, στο 90+5 ο Μάλτσι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, ”παγώνοντας” τους ”κίτρινους”, οι οποίοι στη συνέχεια είχαν την δικιά τους τελευταία ευκαιρία να ξαναπεράσουν μπροστά, με την στημένη φάση του Μορόν αλλά ο Κοσέλεφ ήταν και πάλι εκεί για να αποκρούσει. 2-2 το τελικό σκορ του αγώνα.

Σκόρερ: 48' πέν., 74' Μορόν - 56' Ακούνια, 90'+5' Μάλτσι

Διαιτητής: Βάτσιος (Δ. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: 89’ Μοντόγια – 28’ Τζανδάρης, 45’+1’ Σιμόν, 59’ Ακούνια, 90’+7’ Παπαδόπουλος

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Μοντόγια Μπράμπετς Φαμπιάνο Οντουμπάτζο – Νταρίντα (90’+3’ Τζούρασεκ) Εμβοντό (90’+3’ Φερστράτε) – Πάρντο (46’ Ζαμόρα) Μενέντες (67’ Ρουπ) Μορόν – Σουλεϊμάνοφ (89’ Κάρλσον).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σιμόν Κορνέζος Παπαδόπουλος Αμαράλ – Τζανδάρης Σλίβκα (85’ Σίντκλεϊ) Νούνιες (73’ Τόσιτς) Τσιλούλης (90’+2’ Τσούκαλος) – Ακούνια (73’ λ. τρ. Στάνκο) Καρλίτος (85’ Μάλτσι).

Γ' Εθνική: Νίκη του ΠΟΑ στο ντέρμπι, ισοπαλία για Ερμή, ήττες για ΑΟΑΝ και Επισκοπή

Α1 ΕΠΣΗ: Μεγάλη νίκη του ΑΟΤ στη Ν. Αλικαρνασσό, 1-0 τον Ηρόδοτο - Τα αποτελέσματα