Γ' Εθνική: Νίκη του ΠΟΑ στο ντέρμπι, ισοπαλία για Ερμή, ήττες για ΑΟΑΝ και Επισκοπή

ΠΟΑ
 clock 17:07 | 20/12/2023

Ο ΠΟΑ, με γκολ του Φώτη Καϊμακαμούδη, επικράτησε του Αλμυρού με 1-0, στο Κρητικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικης του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής .

Στο 45΄ο ΠΟΑ άνοιξε το σκορ, όταν από απίθανη μπαλιά Νύκταρη στον Ψαρρά, αυτός έκοψε στην μικρή περιοχή με προβολή ο Καϊμακαμούδης σκόραρε για το 1-0!

Στην επανάληψη, πρώτη φάση για τον ΠΟΑ, με τον Σφυρογιαννάκη να κάνει το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 57′, ο Τουργαΐδης δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ, με τα πόδια ο Καβουσάκης έδιωξε. Στο 68’ φάουλ Κερμενίδη, αναμπουμπούλα στην άμυνα του Αλμυρού, προβολή Δαμιανάκη, μπλόκαρε ο Χανιωτάκης. Στη συνέχεια ο ΠΟΑ διαχειρίστηκε το προβάδισμα του, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, παίρνοντας μια τεράστια νίκη και την τρίτη του στα τέσσερα φετινά κρητικά ντέρμπι!

Ο  ΑΟΑΝ βρέθηκε να προηγείται 0-3 της Προοδευτικής ωστόσο με μια απίστευτη κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε τέσσερα γκολ γνωρίζοντας την ήττα με 4-3.

Ο Ερμής Ζωνιανών δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα απέναντι στον Ελλοπιακό, μένοντας στο 1-1.

Η Επισκοπή “λύγισε” στο δεύτερο ημίχρονο στην έδρα του πρωτοπόρου Πανιωνίου (2-0).

Περαμαϊκός – Φωστήρας 0-1

Προοδευτική – ΑΟΑΝ 4-3 47′ Βουργουντζής, 70′ Ξενοπανάγος, 78′ Σταθόπουλος, 83′ Παπαγεωργίου / 4′ Πήλιος, 23′ Νοκάι, 45+’ Φουκαράκης ΤΕΛΙΚΟ

Χαϊδάρι – Ατρόμητος Πειραιά 5-0