Κύπελλο Ελλάδας - Final 8 (Δύο Αοράκια): Στον τελικό Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός

παο αρης
 clock 20:03 | 17/02/2024

Ο Παναθηναϊκός νίκησε απόψε στα Δυο Αοράκια τον Άρη με 76-65 και προκρίθηκε στον σημερινό (18/2-19:00) τελικό του Κυπέλλου μπάσκετ , όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό που επικράτησε  με 91-77 του Προμηθέα Πατρών.

Στον πρώτο ημιτελικό, το παιχνίδι άρχισε με τον Άρη να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό με την σκληρή του άμυνα. Το πλάνο του Γιάννη Καστρίτη λειτούργησε και το “τριφύλλι” πέτυχε μόλις πέντε πόντους μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, όπου οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 9-5, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο. Οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με 14-11 στο 8′, αλλά ο Ναν με έξι συνεχόμενους πόντους άλλαξε τα δεδομένα και ο Σλούκας έφερε τους “πράσινους” στο +3 (19-16) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με καλή εικόνα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν τροφοδότησαν αρκετά μέσα στην ρακέτα τον Λεσόρ, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι και βοήθησε την ομάδα του να φθάσει σε διψήφιο προβάδισμα με το σκορ στο 26-16. Ο Γάλλος σέντερ αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά δεν εμπόδισε το “τριφύλλι” να διευρύνει το προβάδισμά του. Ο Τολιόπουλος ήταν εκπληκτικός, όμως δεν είχε συμπαραστάτη και ο Παναθηναϊκός πήγε στο +16 (44-28), με τον Άρη να μειώνει σε 44-33 στο φινάλε του ημιχρόνου με σερί 5-0 και buzzer beater τρίποντο του Σταρκ.

παο αρης

Oι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και από τη γραμμή των βολών κατάφεραν να μειώσουν σε 44-36. Ωστόσο, το “τριφύλλι” ανέβασε άμεσα και πάλι τον δείκτη της διαφοράς. Με επιμέρους 7-1 και πρωταγωνιστή τον Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +14 (51-37) στο 24′. Η άμυνα των “πράσινων” έπαιξε κομβικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρηση, καθώς ο Άρης να έχει ξεμείνει από λύσεις επιθετικά και δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ, αν και η παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού δεν ήταν σε υψηλά επίπεδα. Επιμέρους 14-11 στη τρίτη περίοδο, που έκλεισε με τους τυπικά γηπεδούχους στο 58-44.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65

Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Ο Προμηθέας Πατρών έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση και με το 91-77 έκλεισε ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στον κυριακάτικο τελικό του Κυπέλλου , με στόχο να διατηρήσει τον τίτλο που κατέκτησε στο περσινό Final-8 στο ίδιο γήπεδο.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν πολύ καλό για τον Ολυμπιακό και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους Πειραιώτες να μπαίνουν με το πόδι στο… γκάζι και να προηγούνται με 9-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Πολύ γρήγορα όμως ο Προμηθέας κάλυψε τη διαφορά και μείωσε σε 11-10 με τον Χέιλ λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με 8-0, με το οποίο πήγαν στο +9 (19-10), ενώ ο Κάναν τους έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, με το 23-13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του δεκαλέπτου.

Βελτιωμένος εμφανίστηκε ο Προμηθέας στη δεύτερη περίοδο του αγώνα και κυρίως αυτό αφορούσε το επιθετικό κομμάτι, αφού οι Πατρινοί ανέβασαν σημαντικά την παραγωγικότητά τους. Κύριος υπεύθυνος γι’ αυτό ήταν ο Ρέινολντς, ο οποίος σημείωσε 11 γρήγορους πόντους στο επιμέρους 15-6 της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, με το οποίο προσπέρασε με 30-29 στο 16′. Με 5-0 σερί από Λαρεντζάκη και Πετρούσεφ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +4 (40-36).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77

Βόλει: Ήττα του ΟΦΗ στο ΒΑΚ από τον Άρη (βίντεο)

Ο Νταμπράουσκας μίλησε για το πέρασμα του από τον ΟΦΗ και το ενδεχόμενο επιστροφής στην Ελλάδα!