Κόλλησαν στο…μηδέν ,Εργοτέλης και Καλλονή

clock 19:35 | 22/12/2013

Ο Εργοτέλης παρέμεινε για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη καθώς παραχώρησε  λευκή ισοπαλία μέσα  στο ΟΑΚΑ στην γηπεδούχο Καλλονή .Το τελικό αποτέλεσμα δεν αφήνει ικανοποιημένη την Κρητική ομάδα ,η οποία είχε δοκάρι (33' Ρομάνο) και πολλές ευκαιρίες. Και οι δύο ομάδες είχαν την διάθεση για κάτι καλό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πιο κοντά στην νίκη, όμως είχαν την ατυχία να μην έχουν σε ιδιαίτερα καλή μέρα τους περισσότερους παίκτες τους από την μέση και μπροστά. Οι γηπεδούχοι υστέρησαν κυρίως στην δημιουργία, ο Εργοτέλης στην εκτέλεση.  Στο 4' ο Τζανακάκης σέντραρε από δεξιά και ο Ρομάνο με κεφαλιά ψαράκι από πλάγια θέση στο ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα άουτ. Το σουτ του Μπουχαλάκη στο 22' κατέληξε στην αγκαλιά του Σιδεράκη και η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου για τον Εργοτέλη σημειώθηκε στο 33', όταν το σόλο του Ρομάνο ολοκληρώθηκε με την μπάλα να προσκρούει στο δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Η Καλλονή είχε την κορυφαία στιγμή της στο 44', με τον Ποντάνι να βρίσκει μέσα στην περιοχή του Περόνε, το σουτ του οποίου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Καβουσάκης. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0.
Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να "ζωηρεύουν" κάπως μετά την είσοδο του Ντος Σάντος στο ματς από το 60ο λεπτό. Ωστόσο ο Εργοτέλης παρέμενε η ομάδα με την καλύτερη συνολικά λειτουργία, χάνοντας στο 70' μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Ο Πίτσος από αριστερά είδε τον Διαμαντάκο στην μικρή περιοχή, όμως ο Σιδεράκης είπε "όχι" από το ένα μέτρο στην ωραία έμπνευση του Έλληνα επιθετικού να απειλήσει με τακουνάκι πάνω στην κίνηση.
Επτά λεπτά αργότερα η Καλλονή ζήτησε πέναλτι στην μονομαχία του Ντος Σάντος με τον Σαρρή και την πτώση του πρώτου, με τον Μήτσιο να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Νέα καλή στιγμή για τον Εργοτέλη στο 84', όταν με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ο Διαμαντάκος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί ακόμη μια εξαιρετική σέντρα από τον Τζανακάκη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, από το άνοιγμα του Μπαντιμπαγκά αριστερά, ο Διαμαντάκος σούταρε δυνατά χωρίς και πάλι να βρει στόχο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41' Χωριανόπουλος, 43' Λεοζίνιο, 86' Καζάκης - 60' Διαμαντάκος, 80' Μπαντιμπανγκά, 90'+ Πίτσος
ΚΑΛΛΟΝΗ: Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Μαρσέλο, Γιουκάρης, Λεοζίνιο (71' Ντάμπος), Μανούσος (76' Καζάκης), Γιονάν (60' λ.τρ. Ντος Σάντος), Περόνε
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καβουσάκης, Σαρρής, Πίτσος, Μεχία, Τζανακάκης, Καρντόζο, Μπουχαλάκης (81' Χαντί), Ρομάνο (90'+ Κοζορώνης), Μπαντιμπανγκά, Αναστασάκος, Διαμαντάκος