Γρανάδα - Ρεάλ 1-2: Νίκη τίτλου (video)

Ρεαλ
 clock 06:43 | 14/07/2020

Η Ρεάλ νίκησε δύσκολα εκτός έδρας τη Γρανάδα και αγκάλιασε τον τίτλο στην Ισπανία, 2 αγωνιστικές πριν το τέλος καθώς διατήρησε τη διαφορά των 4 βαθμών από την Μπαρτσελόνα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Μεντί να κάνει μια καταπληκτική προσωπική ενέργεια και να σκοράρει από την κλειστή γωνία. Μόλις έξι λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά με εξίσου εκπληκτική προσωπική ενέργεια έκανε δύο τα τέρματα για την Ρεάλ κι η βασίλισσα έδειξε από νωρίς να βάζει τις βάσεις της νίκης στην Γρανάδα.

Στο 50 η Γρανάδα μείωσε με τον Ματσίς, μετά από λάθος που έκαναν οι παίκτες της Ρεάλ στον χώρο του κέντρου και την πολύ καλή αντεπίθεση που ακολούθησε από τους γηπεδούχους. Στο 85 μάλιστα οι Γρανάδα σε μια φάση διαρκείας είχε την ευκαιρία με τον Αζίζ να ισοφαρίσει αλλά ο Κουρτουά κράτησε την εστία του και τελικά το 90λεπτο τελείωσε με σκορ 1-2.