Ευρωπαϊκά Κύπελλα: Πρόκριση Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ - Αποκλεισμός του Άρη στα πέναλτι

Ολυμπιακός
 clock 23:14 | 17/08/2023

Ο Ολυμπιακός δια πυρός και σιδήρου κατάφερε και πήρε την πρόκριση κόντρα στη Γκενκ με την οποία έμεινε στο 1-1. Το γκολ πρόκρισης στο 90+5 ο Αλεξανδρόπουλος. Με δέκα από το 65' οι Βέλγοι λόγω αποβολής του Πέιντσιλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν έναν κακό πρώτο ημίχρονο στο οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από διπλή εκτέλεση κόρνερ του Πέιντσιλ στο 31'. Η εικόνα της ομάδας του Πειραιά ήταν κάκιστη, αλλά τα πάντα άλλαξαν από το 65' και μετά όταν Πέιντσιλ αποβλήθηκε. Ο Ολυμπιακός πίεσε, πολύ δεν ήθελε να την παράταση και δικαιώθηκε στο 90+5 με τον Αλεξανδρόπουλο να σκοράρει και να δίνει την πρόκριση στους Πειραιώτες. Επόμενη αντίπαλος των Πειραιωτών η Τσουκαρσίτσκι.

Πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στα πλέι οφ του Conference League

Αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν,ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 της Χάιντουκ στην Τούμπα και, σε συνδυασμό με το 0-0 στο Σπλιτ, εξασφάλισε την πρόκρισή του στα Play Off του UEFA Europa Conference League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς που σημείωσε δύο γκολ (79′, 85′), με τον Στέφαν Σβαμπ να ανοίγει το δρόμο προς το θρίαμβο με πέναλτι στο 11ο λεπτό.

Αποκλεισμός του Άρη

Δεν τα κατάφερε ο Άρης που αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι (6-5) από την Ντιναμό Κιέβο (κ.α. 2-1) σε αναμέτρηση για τον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League.

Οι «κιτρινόμαυροι», που είχαν νικήσει με 1-0 στο πρώτο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης», κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τέρμα του Τζούρασεκ στο 38΄. Όμως, η Ντιναμό κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τέρματα των Βολόσιν (+45΄) και Καραβάεφ (85΄). Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας διεξήχθη στη «Σούπερμπετ Αρένα-Γκιουλέστι» του Βουκουρεστίου, ενώ στον επόμενο γύρο η Ντιναμό θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπεσίκτας.

ΠΑΟΚ - Χάιντουκ 3-0: Πανηγυρική πρόκριση στα πλέι οφ

Ντιναμό Κιέβου - Άρης 2-1 (6-5 ): Λύγισε στα πέναλτι μέσα στο Βουκουρέστι