Euro 2020: Ιταλία - Ισπανία 4-2 : Η Ιταλία στον τελικό στα πέναλτι (vid)

clock 00:44 | 07/07/2021

Η Ιταλία είχε την τύχη με το μέρος της, τον Ντοναρούμα να επεμβαίνει την κατάλληλη στιγμή και η «σκουάντρα ατζούρα» είναι η πρώτη φιναλίστ του μεγάλου τελικού του Euro 2020. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Ισπανίας (1-1 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) και πλέον, περιμένει να μάθει τον ασντίπαλό της που θα προκύψει από την αναμέτρηση της Τετάρτης, ανάμεσα στη Δανία και στην Αγγλία.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση,λοιπόν, στον ημιτελικό του Γουέμπλεϊ είχαν λήξει 1-1, με τους «ατζούρι» να παίρνουν μια άτυπη ρεβανς για την ήττα τους από τους Ίβηρες στον τελικό του Euro 2012 (με 4-0) και να επιστρέφουν την Κυριακή για να διεκδικήσουν το δεύτερο τους τρόπαιο στο θεσμό και πρώτο μετά το 1968!

Η επιλογή του Λουίς Ενρίκε να ξεκινήσει δίχως φουνταριστό τον βοήθησε η ομάδα του να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να συνεχίζει να δυσκολεύεται να κεφαλαιοποίησει τις ευκαιρίες της..

Στο ίδιο διάστημα η Ιταλία του Μαντσίνι βρέθηκε δύο φορές απέναντι στον Σιμόν αλλά δεν κατάφερε να έχει τελική.

Για πρώτη φορά στο τουρνουά οι «ατζούρι» δεν είχαν την μπάλα στα πόδια τους (μέχρι και 75% κατοχής έφτασαν να έχουν οι «φούριας ρόχας») και αυτό τους προβλημάτιζε.

Έτσι χρειάστηκε ο Ντοναρούμα να πει όχι στον Όλμο (25’) στην καλύτερη φάση του πρώτου μέρους και το 0-0 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου, αφού στο φινάλε του, σουτ από δύσκολη θέση, πλάγια αριστερά, του Έμερσον κατέληξε στην συμβολή των δοκών!

Στην επανάληψη η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε.

Γκολ ο Κιέζα, «απάντηση» ο Μοράτα, που δεν γλίτωσε τον «μανδύα» του μοιραίου...

Σουτ του Μπουσκέτς σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό κατέληξε μόλις άουτ αλλά οι Ιταλοί, αφού προειδοποίησαν με τον Κιέζα (53’, μπλόκαρε ο Σιμόν) προηγήθηκαν, στην κόντρα, με τρομερό σουτ του παίκτη της Γιουβέντους, που πρώτα «χόρεψε» τον Έρικ Γκαρσία πριν πλασάρει εύστοχα μετά το τάκλιν του Λαπόρτ, που ανέκοψε πάσα του Ινσίνιε προς τον Ιμόμπιλε!

Μετά το γκολ ο Λουίς Ενρίκε έβαλε τον Μοράτα κι ο επιθετικός της Γιουβέντους που τόσα έχει ακούσει για την αστοχία του τον δικαιώσε σκοράροντας στο 80’ αφού έπαιξε το «1-2» με τον Όλμο.

Ήταν το 6ο του σε EURO ξεπερνώντας τον Βίγια.

Ενδιάμεσα ο Σιμόν είχε σταματήσει τον Μπεράρντι, αποτρέποντας το 2-0.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον εξτρά χρόνο η Ισπανία είχε την πρωτοβουλία με τους Ιταλούς να δείχνουν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις.

Ο Ντοναρούμα απέκρουσε φάουλ του Όλμο και στην επαναφορά ο Μοράτα δεν βρήκε στόχο, ενώ τέσσερα λεπτά μετά (102') ο Μπονούτσι σταμάτησε πλασέ του Γιορέντε με τον γκολκίπερ εξουδετερωμένο.

Καπού εκεί όλοι συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Eκεί ο Σιμόν απέκρουσε το πέναλτι του Λοκατέλι, αλλά ο Όλμο αστόχησε, ενώ το πέναλτι του Μοράτα απέκρουσε ο Ντοναρούμα (φορώντας του τον μανδύα του μοιραίου...) κι ο Ζορζίνιο έστειλε την Ιταλία να περιμένει μια εκ των Αγγλίας και Δανίας στον τελικό...