Euro 2020: Βέλγιο - Ιταλία 1-2: Ιταλία έτοιμη για... κούπα(vid)

clock 00:04 | 03/07/2021

Η Ιταλία διατήρησε την παράδοση που έχει απέναντι στο Βέλγιο σε μεγάλα τουρνουά και με την 4η νίκη της σε 5 αγώνες (ένα ματς τελείωσε ισόπαλο), αυτή την φορά με 2-1 στον δεύτερο χρονικά αγώνα της οκτάδας του Euro 2020, πήρε μία πανηγυρική και απόλυτα δίκαιη πρόκριση στους ημιτελικούς, όπου την ερχόμενη Τρίτη (6/07, 22:00) θ΄ αντιμετωπίσει την Ισπανία στο Γουέμπλεϊ.

Η Ιταλία χρειάστηκε ένα ημίχρονο (το πρώτο) πολύ καλής απόδοσης για να πετύχει δύο γκολ, να κάμψει την αντίσταση του Βελγίου με 2-1 και να περάσει πανηγρικά στους «4» της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τελευταία φορά στο Euro του 2016, όπου η Ιταλία είχε επικρατήσει του Βελγίου με 2-0, στη φάση των ομίλων.Οι μεν Βέλγοι προέρχονταν από τη νίκη - πρόκριση επί της Πορτογαλίας (1-0), ενώ οι Ιταλοί ξεπέρασαν το εμπόδιο της Αυστρίας στην παράταση με σκορ 2-1.
Στο ξεκίνημα του αγώνα η «Σκουάντρα Ατζούρα» είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά οι Βέλγοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Κουρτουά. Ο Μπονούτσι στο 13' σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, σωστά, μέσω VAR για οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα, μακρινό σουτ του Τίλεμανς, η μπάλα κοντράρει και κατέληξε κόρνερ. Οι Βέλγοι στο 22' είχαν μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση και επιχείρησε δυνατό σουτ, αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 26' ο Λουκάκου δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Ιταλίας, καθώς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Το συγκρότημα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άνοιξε το σκορ στο 31' όταν ο Βεράτι πάσαρε στον Μπαρέλα και αυτός με ωραία ενέργεια απέφυγε τρεις παίκτες του Βελγίου και πλάσαρε τον Κουρτουά για να γράψει το 1-0. Οι Ιταλοί διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 44' με εξαιρετική ενέργεια και φοβερό τελείωμα του Ινσίνιε, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Κουρτουά (2-0).
Το Βέλγιο στο 45' κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ντοκού από τον Ντι Λορέντζο και ο Βίνσιτς έδειξε την «άσπρη βούλα». Η φάση ελέχθηκε από το VAR, αλλά ο Σλοβένος δεν άλλαξε την απόφασή του. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Λουκάκου και μείωσε σε 2-1.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκει στους Ιταλούς, καθώς στο 47' ο Βεράτι έστρωσε στον Κιέζα, αλλά το σουτ του τελευταίου έξω από την περιοχή έφυγε άουτ. Το Βέλγιο απάντησε στο 55' όταν το πλασέ του Ντοκού, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ντουναρούμα. Η ομάδα του Φερνάντο Μαρτίνεθ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-2 όταν ο Ντε Μπρόινε γύρισε από τα αριστερά στον Λουκάκου, και το σουτ του μέσα από την μικρή περιοχή, έδιωξε με το σώμα πάνω στη γραμμή ο Σπινατσόλα. Στο 71' μετά από σέντρα του Σαντλί, ο Λουκάκου δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Γήπεδο: «Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο
Διαιτητής: Βίνσιτς (Σλοβενία), Βοηθοί: Κλάνσιτς (Σλοβενία), Κόβασιτς (Σλοβενία)
ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντεβέιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόγχεν, Μενιέ (70' Σαντλί, 74' λ.τ. Πρετ), Βίτσελ, Τίλεμανς (70' Μέρτενς), Τ. Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Ντοκού, Λουκάκου.
ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Σπινατσόλα (79' λ.τ. Έμερσον), Κιελίνι, Μπονούτσι, Ντι Λορέντζο, Βεράτι (75' Κριστάντε), Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Κιέζα (91' Τολόι), Ινσίνιε (79' Μπεράρντι), Ιμόμπιλε (75' Μπελότι).

Κρήτη: Ισχυρή σεισμική δόνηση!

Euro 2020: Ελβετία - Ισπανία 1-1 (1-3 πέναλτι): Στους «4» η «Ρόχα» με υπογραφή Σιμόν!(vid)