EURO 2021: Ανατροπή και πρόκριση για το Βέλγιο, κέρδισε 2-1 την Δανία(vid)

clock 21:06 | 17/06/2021

Η δεύτερη ομάδα που κλείνει θέση για τους «16» του Euro 2020, είναι το Βέλγιο. Οι «κόκκινοι δίαβολοι» τα βρήκαν σκούρα στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης απέναντι στην ψυχωμένη Δανία αλλά με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, γύρισαν το εις βάρους τους σκορ (1-2) και προκρίθηκαν στη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης.

Το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει την τελευταία αγωνιστική 2ου ομίλου την Φινλανδία ενώ οι Δανοί θα κυνηγήσουν την πρόκριση στον «τελικό» με τη Ρωσία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Δανούς αφού με την έξτρα ώθηση του κόσμου στρίμωξε το Βέλγιο στα… σχοινιά και βρήκαν γκολ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Χόιμπεργκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της βελγικής άμυνας, πέρασε κάθετα στον Πόουλσεν και εκείνος με ένα περίτεχνο πλασέ άνοιξε το σκορ. Μάλιστα, αυτό ήταν το πιο δεύτερο γρήγορο γκολ στην ιστορία του θεσμού.

Οι «Βίκινγκς» έλεγχαν τον ρυθμό, είχαν κλείσει τους διαδρόμους και κράτησαν το συγκρότημα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ – το οποίο προβλημάτισε με την εικόνα του - με μόλις μια τελική στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Συγκίνηση στο 10’ όταν όλο το γήπεδο, οι φίλαθλοι, παίκτες και διαιτητές, χειροκρότησαν για τον Κρίστιαν Έρικσεν, σε μία συγκινητική στιγμή. Ίσως και η πιο δυνατή εικόνα της διοργάνωσης!

Ο κόουτς του Βελγίου, επιστράτευσε τον ηγέτη της ομάδας του, Κέβιν Ντε Μπρόινε – πρώτο του ματς στο εφετινό Euro - στην έναρξη του β’ ημιχρόνου. Και εκείνος τον δικαίωσε αφού στο 55’ μετά από μια κούρσα του Λουκακού, ο Ντε Μπρόινε προσποιήθηκε, έδωσε έτοιμο γκολ στον Τ. Αζάρ και ο τελευταίος «πάγωσε» το «Πάρκεν».

O αρχηγός των «κόκκινων διαβόλων» στο 70’ έκανε την ολική ανατροπή. Ο Ε. Αζάρ του πάσαρε τη μπάλα μετά από έναν όμορφο συνδυασμό και ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι με αριστερό σουτ νίκησε τον Σμάιχελ. Μάλιστα, δεν το πανηγύρισε και σταμάτησε στο σημείο όπου κατέρρευσε ο Κρίστιαν Έρικσεν.

Οι γηπεδούχοι που πίεσαν ως το φινάλε, έφτασαν μια «ανάσα» από τον βαθμό στο 87ο λεπτό αλλά η κεφαλιά του Μπρέθγουεϊτ και οι ελπίδες των Δανών σταμάτησαν στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Κάιπερς (Ολλανδία) Έδρα: «Πάρκεν», Κοπεγχάγη

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ - Κρίστενσεν, Κιάερ, Βέστεργκαρντ (84’ Όλσεν ), Μάλε- Βας (62’ Λάρσεν), Χόιμπεργκ, Ντιλέινι (73’ Γένσεν)- Πόουλσεν (62’ Νόοργκαρντ), Ντάμσγκαρντ (73’ Κορνέλιους), Μπρέθγουεϊτ.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά - Φερτόνχεν, Ντεναγιέρ, Αλντερβάιρελντ - Θ. Αζάρ, Ντεντόνκερ (59’ Βίτσελ), Τίλεμανς, Μενιέ – Καρασκό (59’ Ε. Αζάρ), Λουκακού , Μέρτενς (46’ Ντε Μπρόινε).

*Το ρολόι του γηπέδου στο «Πάρκεν Στάντιον» έδειχνε το 10ο λεπτό, όταν Δανία και Βέλγιο σταμάτησαν να παίζουν.
Άπαντες στον αγωνιστικό χώρο, καθώς και οι χιλιάδες των οπαδών που βρίσκονταν στις εξέδρες άρχισαν να χειροκροτούν ως ελάχιστο φόρο τιμής προς τον άτυχο Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος στο ματς της πρεμιέρας με την Φινλανδία, το περασμένο Σάββατο, υπέστη καρδιακή ανακοπή και κατέρρευσε.
Η μπάλα βρισκόταν στην κατοχή του Ντράις Μέρτενς, όταν ο Βέλγος διεθνής σταμάτησε το παιχνίδι και οι παίκτες χειροκρότησαν με ένα τεράστιο πανό στην πλευρά των Δανών οπαδών να ξετυλίγεται και να γράφει: «Όλη η Δανία είναι μαζί σου Κρίστιαν».

Μαυροβούνιο - Ελλάδα 70-55: Με το ...αριστερό στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική μας (vid)

Αυγενάκης: Κοντά στην επιστροφή των εμβολιασμένων φιλάθλων στα γήπεδα. Το 30% ζητά η SL