Euro 2020: Ρωσία-Βέλγιο 0-3 (video)

Βελγιο
 clock 23:52 | 12/06/2021

Το Βέλγιο με ηγέτη τον Λουκάκου που πέτυχε 2 γκολ, συνέτριψε με 3-0 τη Ρωσία στην Αγία Πετρούπολη για τον Β όμιλο του Euro 2020.

Ο Λουκάκου αφιέρωσε το πρώτο  γκολ στον συμπαίκτη του, Έρικσεν. Έτρεξε στην κάμερα λοιπόν και φώναξε: «Chris, Chris! I love you»! Δηλαδή το όνομα του Έρικσεν και τον ενημέρωσε πως τον αγαπά!

Το γκολ αυτό έδωσε «πνοή» στο Βέλγιο, που συνέχισε να απειλεί την ρωσική εστία, ώσπου στο 34’ διπλασίασε τα τέρματά του. Ο τερματοφύλακας της «αρκούδας» Σουνίν δεν έδιωξε σωστά τη μπάλα από την περιοχή, με τον Μενιέ να παίρνει το «ριμπάουντ» και με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 2-0.

Με την Ρωσία ανήμπορη να αντιδράσει, οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι και απώλεσαν αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες για να σημειώσουν περισσότερα τέρματα τόσο στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όσο και στην επανάληψη.

Τελικά, στο 88' πέτυχαν και το τελικό 3-0, με τον Λουκάκου να γράφει για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και να χαρίζει στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς, που την φέρνει πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι Καστάνιε και Κουζιάεφ συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να αντικατασταθούν.

Διαιτητής: Λαόθ (Ισπανία).

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Βερτόνγκεν (76’ Βερμάελεν), Καστάνιε (27’ Μενιέ), Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Τ. Αζάρ, Μέρτενς (72’ Ε. Αζάρ), Λουκάκου, Καράσκο (77’ Πρατ).

ΡΩΣΙΑ: Σούνιν, Φερνάντες, Σεμένοβ, Τζίκια, Ζιρκόφ (43’ Καραβάεφ), Οζντόεφ, Μπαρίνοφ (46’ Ντιβέεφ), Ζομπνίν (63’ Μούκιν), Γκολόβιν, Κουζιάεφ (30’ Τσερίσεφ, 63’ Μίραντσουκ), Τζούμπα.

Euro 2020: Δανία-Φινλανδία 0-1 (video)

EURO 2020: Σε σταθερή κατάσταση στο νοσοκομείο ο Έρικσεν που κατέρρευσε στο γήπεδο