Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός 77-80: Έδειξε χαρακτήρα

clock 00:11 | 04/12/2020

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση από την τρίτη περίοδο και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε στο Μιλάνο το δεύτερο εφετινό «διπλό» του. Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Αρμάνι με 80-77, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-7 το ρεκόρ τους και στερώντας την ευκαιρία από τους Ιταλούς να περάσουν την... πόρτα της τετράδας (6-4).

Ο Παναθηναϊκός πήρε άριστα στις άμυνες του τελευταίου λεπτού, δεν... αγχώθηκε όταν σημείωσε την ανατροπή στο 39΄ (75-76) και με ψυχραιμία πέτυχε το στόχο του, δύο ημέρες μετά την απογοητευτική εμφάνιση στη Λιόν, απέναντι στη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Πάντερ 16 (1), ΛεΝτέι 10, Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5 (1), Ταρζούσκι 4, Ντιλέινι 14 (1), Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 2, Χάινς 9, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 14 (2), Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (2), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 14, Μπέντιλ 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (1).

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Αρμάνι Μιλάνο θα αντιμετωπίσει τη Μπαρτσελόνα εκτός έδρας (11/12 στις 22:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας (11/12 στις 21:00).