Αθλητικά

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 87-81: Στα ημιτελικά της Basket League η ΑΕΚ

aek.jpg

Δείχνοντας δύο πρόσωπα, η ΑΕΚ πήρε τον τρίτο αγώνα της προημιτελικής σειράς των πλέι οφ με τον ΠΑΟΚ, 87-71, στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε με 2-1 στα ημιτελικά της Basket League. 

Oι «κιτρινόμαυροι» που είχαν ξεφύγει με +20 (49-29) στο ημίχρονο, είδαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κάνει αντεπίθεση, να μειώνει στους 4 πόντους (83-79), αλλά ευτυχώς για την Ένωση δεν υπήρχε άλλος χρόνος. 

Ο Ντάριλ Μέικον Τζούνιορ με 19 πόντους και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου, 14 πρόσθεσε ο Νίκος Γκίκας με 4/6 τρίποντα, ενώ 12 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε συνεισφορά ο Γιόνας Ματσιούλις.

Μία... ομάδα μόνος του ήταν για τον ΠΑΟΚ ο Μάλκολμ Γκρίφιν (18π., 6ασ., 4κλ.), αλλά δυστυχώς για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, αφυπνίσθηκαν αργά οι Λοβ (13π.) και Κακλαμανάκης (12π. και 8ρ.). 

Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στην ημιτελική φάση των πλέι οφ τον πρώτο της κανονικής περιόδου, Παναθηναϊκό, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν το μειονέκτημα έδρας κόντρα στους «πράσινους». 

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Χρυσικόπουλος: Το ελληνικό «δελφίνι» που μπήκε στο βιβλίο Γκίνες!

Εργοτέλης-Ταουσιάνης: «Είμαστε πολύ διψασμένοι για το όνειρο» (video)

Αθλητικά

Το πανόραμα του Euro 2020 (Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες)

uefa-euro-2020.jpg

Οι αναμετρήσεις της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2020 και ο δρόμος για τον μεγάλο τελικό της 11ης Ιουλίου στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου. (Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες,)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EURO 2020

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Τουρκία – Ιταλία 0-3 (53' αυτ. Ντεμιράλ, 66' Ιμόμπιλε, 79' Ινσίνιε)

Ουαλία-Ελβετία 1-1 (74' Μουρ - 49' Εμπολό)

16/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Τουρκία - Ουαλία
16/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Ιταλία - Ελβετία
20/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 19.00): Ιταλία - Ουαλία
20/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Ελβετία – Τουρκία

Η βαθμολογία

groupa
groupa

 

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο
Δανία
Φιλανδία
Ρωσία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Δανία - Φιλανδία 0-1 (59' Πογιάμπαλο)
Βέλγιο - Ρωσία 3-0 (10', 88' Λουκάκου, 34' Μενιέ)
16/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Φιλανδία - Ρωσία
17/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία - Βέλγιο
21/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Φιλανδία - Βέλγιο
21/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 22.00): Ρωσία – Δανία

Η βαθμολογία

screen-shot-2021-06-13-at-12.00.16-am.png
screen-shot-2021-06-13-at-12.00.16-am.png

 

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία
Ολλανδία
Β. Μακεδονία
Ουκρανία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αυστρία - Β. Μακεδονία 3-1 (18' Λάινερ, 78' Γκρέγκοβιτς, 89' Αρναούτοβιτς - 28' Πάντεφ)
Ολλανδία - Ουκρανία 3-2 (52’ Βαϊνάλντουμ, 58’ Βέγκχορστ, 85’ Ντάμφρις – 75’ Γιαρμολένκο, 79’ Γιάρεμτσουκ)

H βαθμολογια

screen-shot-2021-06-13-at-11.54.59-pm.png
screen-shot-2021-06-13-at-11.54.59-pm.png

17/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 16.00): Ουκρανία - Β. Μακεδονία
17/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία - Αυστρία
21/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Ουκρανία - Αυστρία
21/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 19.00): Β. Μακεδονία – Ολλανδία

 

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία
Τσεχία
Αγγλία
Σκωτία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αγγλία - Κροατία 1-0 (57' Στέρλινγκ)
14/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 16.00): Σκωτία - Τσεχία
18/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 19.00): Κροατία - Τσεχία
18/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Αγγλία - Σκωτία
22/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Τσεχία – Αγγλία
22/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 22.00): Κροατία – Σκωτία

screen-shot-2021-06-13-at-9.33.01-pm.png
screen-shot-2021-06-13-at-9.33.01-pm.png

 

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία
Σλοβακία
Ισπανία
Σουηδία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
14/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Πολωνία - Σλοβακία
14/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία - Σουηδία
18/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Σουηδία - Σλοβακία
19/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία - Πολωνία
23/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Σουηδία - Πολωνία
23/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 19.00): Σλοβακία – Ισπανία

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία
Γερμανία
Ουγγαρία
Πορτογαλία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
15/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 19.00): Ουγγαρία - Πορτογαλία
15/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γαλλία - Γερμανία
19/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 16.00): Ουγγαρία - Γαλλία
19/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 19.00): Πορτογαλία - Γερμανία
23/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γερμανία - Ουγγαρία
23/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 22.00): Πορτογαλία – Γαλλία

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις κάθε ομίλου, όπως επίσης και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι των γκρουπ.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ
1.
Βαθμοί, 2. Διαφορά τερμάτων, 3. Γκολ που επιτεύχθηκαν, 4. Νίκες, 5. Χαμηλότεροι πειθαρχικοί πόντοι, 6. Ranking στα προκριματικά του Euro 2020.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

27 Ιουνίου, «Καρτούχα», Σεβίλλη
Πρώτος 2ου Ομίλου– Τρίτος 1/4/5/6 Ομίλου (Α)

26 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (Β)

28 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 6ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3 Ομίλου (Γ)

28 Ιουνίου, «Πάρκεν», Κοπεγχάγη
Δεύτερος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (Δ)

29 Ιουνίου, «Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη
Πρώτος 5ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3/4 Ομίλου (Ε)

29 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (ΣΤ)

27 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 3ου Ομίλου – Τρίτος 4/5/6 Ομίλου (Ζ)

26 Ιουνίου, «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ
Δεύτερος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (Η)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

2 Ιουλίου, «Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο (1)
Νικητής (Α) – Νικητής (Β)

2 Ιουλίου, «Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη (2)
Νικητής (Γ) – Νικητής (Δ)

3 Ιουλίου, «Ολίμπικο», Ρώμη (3)
Νικητής (Ε) – Νικητής (ΣΤ)

3 Ιουλίου, «Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού (4)
Νικητής (Ζ) – Νικητής (Η)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (1) - Νικητής Προημιτελικού (2) (Α)

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (3) - Νικητής Προημιτελικού (4) (Β)

ΤΕΛΙΚΟΣ

11 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Νικητής Ημιτελικού (Α) – Νικητής Ημιτελικού (Β)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Τσιτσιπάς:" Eυγνώμων αν έφτανα τις μισές επιτυχίες του Τζόκοβιτς!"(vid)

Roland Garros: Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε ο Τσιτσιπάς - Πρωταθλητής ο Τζόκοβιτς με 3-2(vid)