Super League 2: Ο Ολυμπιακός Β΄ αποχώρησε στο ημίχρονο

Ολυμπιακός Β
 clock 06:30 | 20/12/2022

Ημιτελής έμεινε η αναμέτρηση της Athens Kallithea FC με τον Ολυμπιακό Β΄ για την 7η αγωνιστική του Β΄ ομίλου της Super League 2... Και αυτό γιατί οι «ερυθρόλευκοι» αποχώρησαν από το «Ελ Πάσο» στην ανάπαυλα του αγώνα και ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-1, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την απόφαση του διαιτητή να μη μετρήσει ένα αυτογκόλ των γηπεδούχων, το οποίο ακυρώθηκε. Οι παίκτες του Ολυμπιακού Β΄ δεν βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το β΄ μέρος, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί, με το σκορ στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων. Οι Πειραιώτες είχαν προηγηθεί στο 5ο λεπτό με το γκολ του Κωστή, ωστόσο η Athens Kallithea FC «γύρισε» το ματς με τα τέρματα των Κυνηγόπουλου (14΄) και Νίλι (31΄).

Σύμφωνα με το άρθρο 21 παράγραφος 3.ΙΙ.δ) κινδυνεύει με αφαίρεση 5 βαθμών από φέτος, 5 βαθμών από τη νέα σεζόν και με πρόστιμο από 20.000 ως 200.000 ευρώ.

Στο μεταξύ, χάρη σε γκολ του Κέρι στο 53ο λεπτό, η Παναχαϊκή επιβλήθηκε εκτός έδρας του ουραγού ΠΑΟ Ρουφ με 1-0.

Στις αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική στον Β΄ όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Τρίτη σερί νίκη για την Αναγέννηση Καρδίτσας

Την τρίτη διαδοχική νίκη της στη Super League 2 πανηγύρισε σήμερα (19/12) η Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι Θεσσαλοί επιβλήθηκαν 1-0 του Θεσπρωτού, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Α΄ ομίλου, και «έπιασαν» την ΑΕ Λάρισας στη δεύτερη θέση της κατάταξης, ενώ βρίσκονται πλέον στο -1 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ Β΄ που είχε ρεπό. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Περικλή Αμανατίδη σημείωσε ο Βερνάρδος στο 6ο λεπτό.

Στο μεταξύ, «καταιγιστικός» ήταν ο Διαγόρας που συνέτριψε 5-0 τον Απόλλωνα Λάρισας. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Παραστατίδης (17΄, 63΄), Βουργουτζής (21΄, 65΄) και Μπούμπας (47΄). Από εκεί και πέρα, ο Πανσερραϊκός νίκησε 3-1 στη Βέροια τη «βασίλισσα του βορρά» (27΄ πέναλτι, 56΄ Κανίς, 90+4΄ πέναλτι Φασίδης - 90΄ Μασκανάκης), ενώ με το γκολ του Πέττα στο 30ό λεπτό, ο Αλμωπός Αριδαίας νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου με 1-0.

Στις αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική του Α΄ ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Μακεδονικός - Παναθηναϊκός Β΄      1-1

ΑΕΛ - ΠΟΤ Ηρακλής                  0-2

Ηρακλής Λάρισας - Νίκη Βόλου       0-1

Απόλλων Πόντου - Αλμωπός Αριδαίας  0-1

Βέροια ΝΠΣ - Πανσερραϊκός          0-2

Αναγέννηση Καρδίτσας -  Θεσπρωτός  1-0

Διαγόρας - Απόλλων Λάρισας         5-0

ΡΕΠΟ: ΠΑΟΚ Β΄