Premier League: Νίκη με ανατροπή η Γιουνάιτεντ, ισόπαλες Άρσεναλ και Φούλαμ

Μάντσεστερ
 clock 20:24 | 26/08/2023

Αν και είδε... το χάρο με τα μάτια της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πανηγυρίσει το «τρίποντο» απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ (3-2), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League. Αντίθετα, «πέταξε» βαθμούς η Αρσεναλ υποδεχόμενη τη Φούλαμ (2-2).

Οι «κανονιέρηδες», μάλιστα, που έχασαν την ευκαιρία να μείνουν μόνοι στην κορυφή της κατάταξης - προσπερνώντας την Τότεναμ που νωρίτερα κέρδισε 2-0 την Μπόρνμουθ εκτός έδρας και περιμένοντας τι θα κάνουν Μπράιτον και Μάντσεστερ Σίτι - «γράφοντας» ιστορικό αρνητικό ρεκόρ.

Προτού συμπληρωθούν 60 δευτερόλεπτα στο ντέρμπι του Λονδίνου, ο Αντρέας Περέιρα είδε εκτός εστίας τον Ααρον Ράμσντεϊλ και τον νίκησε για το 0-1. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα δέχεται γκολ για τρίτη φορά μέσα στο 2023 (προηγήθηκαν οι Μπόρνμουθ και Εβερτον) στο «Εμιρεϊτς» προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, γράφοντας ιστορία με «μαύρα γράμματα».

Μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος, με Μπουκαγιό Σακά και Εντουαρντ Ενκέτια, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω δείχνοντας πως θα «καθαρίσουν». Κι όλα έδειχναν πως τελείωσαν για τη Φούλαμ με την αποβολή του Κάλβιν Μπάσεϊ στο 83’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέσσερα λεπτά μετά, όμως, ο Ζοάο Παλίνια έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έκανε τους «κανονιέρηδες» να... σιγήσουν.

Αλλά και η Φόρεστ «πάγωσε» δις το «Ολντ Τράφορντ» στα πρώτα πέντε λεπτά, με τα γκολ των Ταϊβό Αβονιγί και Γουίλι Μπολί. Οι «κόκκινοι διάβολοι», όμως, δεν το παράτησαν.

Η μείωση του σκορ από τον Κρίστιαν Ερικσεν ήταν το έναυσμα που έψαχνε η ομάδα του Ερικ τεν Χαγκ. Ο Μπρούνο Φερνάντες «σέρβιρε» στον Καζεμίρο και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για την ολική ανατροπή που έδωσε τη δεύτερη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Επτά λεπτά πριν το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, οι «ξυλοκόποι» είχαν χάσει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Τζο Γουόραλ που όντας τελευταίος ανέτρεψε τον Αντονι.

Χάρη σε γκολ του Σάσα Κάλαϊτζιτς τρία λεπτά πριν το φινάλε, η Γουλβς πέρασε νικηφόρα από το «Γκούντισον Παρκ» βυθίζοντας ακόμη περισσότερο την Εβερτον που ακόμη δεν έχει πάρει βαθμό κι ούτε έχει σκοράρει.

Στο «Κομιούνιτι Στάντιουμ», τέλος, Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας έμειναν στο 1-1, με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο στο οποίο και σκόραραν, με τις «μέλισσες» να διατηρούνται αήττητες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League:

Τσέλσι-Λούτον 3-0