ΟΦΗ: Η επέτειος των 32 χρόνων από την κατάκτηση του Βαλκανικού Κυπέλλου

clock 16:55 | 07/06/2021

Αναφορά, με την ευκαιρία της επετείου και της συμπλήρωσης 32 χρόνων από αυτή τη μεγάλη επιτυχία, κάνει ο ΟΦΗ για την κατάκτηση του Βαλκανικού Κυπέλλου.

32 χρόνια πριν, στις 7 Ιουνίου 1989, ο ΟΦΗ καταφέρνει και φτάνει στην κατάκτηση του Βαλκανικού Κυπέλλου, επικρατώντας στον τελικό της διοργάνωσης με σκορ 3-1 της σερβικής Ραντνίσκι Νις.

Το γεγονός αυτό το “θυμάται” σήμερα ο ΟΦΗ με την ευκαιρία ότι πέρασαν από τότε 32 ολόκληρα χρόνια, σε μια επιτυχία που δεν είναι βέβαια δυνατό να ξεχαστεί και παραμένει από τις πιο ένδοξες στην ιστορία της ομάδας.

Η αναφορά του ΟΦΗ είναι η εξής:

"32 χρόνια πριν… μια από τις πιο ένδοξες στιγμές στην ιστορία της ομάδας μας.

Το ημερολόγιο έδειχνε 7 Ιουνίου του 1989, όταν ο ΟΦΗ κατάφερε να κατακτήσει το Βαλκανικό κύπελλο, επικρατώντας της Ραντνίσκι Νις με σκορ 3-1 στον τελικό, όπου έφτασε αήττητος.

Η ομάδα της Σερβίας άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό. Ο ΟΦΗ, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στο β’ ημίχρονο, ισοφάρισε στο 53’ με τον Μπατσινίλα, ενώ στο 70’ πήρε το προβάδισμα με τον Γιώργο Βλαστό να σκοράρει από κοντά.

Στο 90ο λεπτό ο Νίκκι Παπαβασιλείου σούταρε εύστοχα από πλάγια θέση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1."

Volley League: Συνεχίζει τις μεταγραφές με Βαϊόπουλο ο ΟΦΗ

Πανελλήνιο στίβου: Τί έκαναν οι Κρήτες αθλητές-H βαθμολογία