ΟΦΗ-Ατρόμητος 0-0: Δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες - Η βαθμολογία (βίντεο)

οφη ατρομητος
 clock 21:55 | 30/03/2024

ΟΦΗ και Ατρόμητος έμειναν στο 0-0 στο Ηράκλειο, σε ένα παιχνίδι που κάθε ομάδα είχε από ένα καλό ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ είχε περισσότερες και πιο απειλητικές τελικές, με τον Ατρόμητο ωστόσο να βρίσκει δύο φορές το δοκάρι.

Στην βαθμολογία, ο ΟΦΗ είναι 4ος στα playouts με 27 πόντους στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ατρόμητος από την πλευρά του είναι πιο άνετος με 32 βαθμούς.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 6',  όταν ο Ριέρα κέρδισε την μονομαχία με τον Κεσχρίντα, έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής έδιωξε ο Μαρκετζιάνι σε κόρνερ.

Ο Τοράλ έκανε στο 15' το σουτ εκτός περιοχής, ο Μαρκετζιάνι εκτινάχθηκε και πέταξε την μπάλα σε κόρνερ.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 32'. Εξαιρετική μεταβίβαση του Τοράλ προς τον Ισέκα, ο οποίος έφυγε απέναντι από τον Μαρκετζιάνι, όμως αστόχησε για λίγο.

Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 34'. Ο Τοράλ έκανε την διαγώνια κίνηση, έκανε το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Ατρομήτου.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 40'. Γύρισμα του Αθανασίου από τα αριστερά, ο Βαλένσια πήρε την κεφαλιά εκτός ισορροπίας, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, με τις ευκαιρίες ωστόσο να είναι λιγότερες. Οι δύο ομάδες επιχειρούσαν να απειλήσουν με σουτ εκτός περιοχής, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 78' οι Κρητικοί είχαν καλή στιγμή για το γκολ. Ο Μπάκιτς εκτέλεσε με λόμπα φάουλ, με τον Φελίπε να κοντρολάρει με το στήθος, αλλά την μπάλα από το σουτ του να φεύγει αρκετά ψηλά άουτ.

Οι Κρητικοί είχαν νέα καλή στιγμή στο 83ο λεπτό, με τον Θεοδοσουλάκη να τρέχει στην αντεπίθεση. Μέσα στην περιοχή ντρίμπλαρε τον Ντε Μποκ, όμως έχασε την ισορροπία του, σηκώθηκε, σούταρε και απέκρουσε ο γκολκίπερ του Ατρομήτου.

Ο Ατρόμητος φρόντισε να απαντήσει, αλλά χωρίς να σκοράρει. Στο 86' ο Βέργος έτρεξε στην κόντρα, πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, σούταρε, αλλά ο Χριστογεώργος έδιωξε εντυπωσιακά.

Δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Ασεβέδο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ο Ατρόμητος είχε κι άλλη ευκαιρία, ο Βέργος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, προσπάθησε να τον περάσει, όμως ανεπιτυχώς. Έτσι, το 0-0 έμεινε έως το τέλος.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Μαρινάκης, Αμπάντα, Μεγιάδο (68' Φελίπε), Γκαγέγος, Τοράλ (61' Μπάκιτς), Μπάκου (67' Αποστολάκης), Ριέρα (79' Θεοδοσουλάκης), Ισέκα (79' Τοράρινσον)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μαρκετζιάνι, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε (89' Έρλινγκμαρκ), Γκονζάλες, Καμαρά, Βρακάς (72' Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι (61' Βέργος), Βαλένσια (89' Τζοβάρας