Super League: Άλμα σωτηρίας o Βόλος, 4-1 την Κηφισιά

ΒΟΛΟΣ
 clock 19:41 | 30/03/2024

Ο Βόλος έκανε άλμα σωτηρίας, καθώς επικράτησε με 4-1 της Κηφισιάς στο Πανθεσσαλικό για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντας την ομάδα των βορείων προαστίων σε δύσκολη θέση.

Ο Βόλος κατάφερε να ανοίξει αρκετά νωρίς το σκορ. Σε κόρνερ από τα δεξιά η άμυνα της Κηφισιάς δεν απομάκρυνε, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τη μπάλα στην κατοχή τους, έγινε η σέντρα από τα δεξιά ο Αναγνωστόπουλος απομάκρυνε, με τον Κόμπα αποδέκτη της μπάλας να σουτάρει με τη μία για το 1-0 στο 3′. Γρήγορα οι Βολιώτες βρήκαν και δεύτερο γκολ. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, με τον Γκαρσία να πιάνει την κεφαλιά και να σκοράρει για το 2-0 στο 11ο λεπτό. Στο 33′ ήρθε η μείωση του σκορ από πλευράς φιλοξενούμενων. Πολύ ωραία και γρήγορη αντεπίθεση για την Κηφισιά με τον Κρισιούμα να γυρνάει παράλληλα τη μπάλα και τον Οζέγκοβιτς να έρχεται ως τρέιλερ. Ο Σέρβος φορ έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Λίγο πριν το ημίχρονο, η ομάδα της Μαγνησίας, ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Σε σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαρσία από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ και διαμόρφωσε το 3-1 στο 45’+2′.

ΓΚΟΛ: 3′ Κόμπα, 11′, 45’+2′ Γκαρσία, 85′ Μωραΐτης / 33′ Οζέγκοβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Λούνα, 55′ Σιέλης, 65′, 90’+2′ Ντε Καμπς, 81′ Μπερτόγλιο / 28′ Μιλίτσεβιτς, 58′ Τσανάτζια, 65′ Οζέγκοβιτς, 89′ Κρισιούμα
ΚΟΚΙΝΝΗ: 90’+2′ Ντε Καμπς

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (90’+3′ Τρουιγέ), Ντε Καμπς, Μύγας, Ασεχνούν, Κόμπα (71′ Μπερτόγλιο), Γκαρσία (83′ Μωραΐτης).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46′ Τετέι), Τσάπαν, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς (79′ Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια (64′ Πρίτσας), Σναϊντερλέν (64′ Σολόα), Μενέντες (46′ Κλωναρίδης), Κρισιούμα, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς.