Μπάσκετ: Πρώτη ήττα στο καλάθι για τον ΟΦΗ -Νίκη της Αναγέννησης-ήττα του Εργοτέλη

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ
 clock 19:49 | 23/10/2022

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής μπάσκετ  κατηγορίας και τον 2ο όμιλο γνώρισε την Κυριακή το απόγευμα ο ΟΦΗ ο οποίος έχασε με 77-75 από το Αιγάλεω σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο καλάθι.

Στο 25΄το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 46-45 και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 54-52. Ο ΟΦΗ όμως έκανε πολύ καλή εκκίνηση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε στο 34΄με 57-64 με την κρητική ομάδα να χάνει όμως μέσα σε ένα λεπτό αυτό το σημαντικό προβάδισμα και το Αιγάλεω να ισοφαρίζει σε 64-64.

Από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε πόντο πόντο και ένα λεπτό πριν από το τέλος του οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 75-75 και τον ΟΦΗ να χάνει τελικά το ματς στις λεπτομέρειες με 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-36, 54-52, 77-75.

Αιγάλεω (Καρακώστας): Κούτουλας 9 (3), Ψαρόπουλος 19 (4), Κόκαλης 13 (3), Χαϊκάλης, Καρασταμάτης 9 (3), Μαλτέσιος 17, Νικολιδάκης, Οικονομόπουλος, Παπαδολιάς 6, Κουκουνιάς 4.

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Μποχωρίδης 20 (4), Μπουλάτοβιτς 16 (3), Τσερκιτζόγλου 3 (1), Μηλαθιανάκης, Πέτρου 6 (2), Λιανός 15 (2), Σταμπουλής 10 (2), Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης 3 (1), Πάλλης.

Έσπερος – Πανιώνιος

Το δύο στα δυο στον 2ο όμιλο του Νότου στη Γ΄Εθνική έκανε την Κυριακή το απόγευμα η εκπληκτική Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου που αν και νεοφώτιστη με το καλημέρα έχει δείξει ότι είναι μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μυρ. Παπαδάκη κέρδισε αυτή την φορά εκτός έδρας τα Μελίσσια με 75-67 σε ένα ματς όπου ήταν μπροστά στο σκορ καθ΄ολη την διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια τη νίκη.

Τα 10λεπτα 15-25, 21-18, 16-17, 15-15

Μελίσσια (Οικονομόπουλος – Γκίκας): Βουδούρης 3 (1), Σιδερής, Πανέρης, Δ. Στεργίου 14 (3), Ι. Κοντός 6, Γ. Κοντός 9 (1), Τριποδάκης 2, Μαράντος 6, Οικονομόπουλος 2, Ανδρικόπουλος 10 (3), Κρανιάς 15 (2).

Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 3, Κριθινάκης 19 (3), Καμπιτάκης 3 (1), Καλογεράκης 2, Μαραγκάκης 9 (3), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 7 (1), Κουρέπης 22, Βερτούδος 6 (1), Ραζής 3.

Από την άλλη ο Εργοτέλης γνώρισε στο Κλειστό του Λίντο την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα για την 3η αγωνιστική χάνοντας με 65-57 απο την Πεντέλη και σίγουρα πρέπει να βελτιώσει πολλά πράγματα στη συνέχεια για να πάει καλύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-30, 46-43, 57-65.

ΓΣ Εργοτελης(Γιάννης Βισκαδουρακης): Μαρκόπουλος 10(2), Αθανασιαδης 4, Καρακωνσταντακης 12(2), Μαυρομιχαλης 5(1), Κουμακης 1, Μανταλβανος 4, Χαμηλακης 2, Καραλης 2,Μπουμπαρης 17.
ΑΟ Πεντέλης (Άκης Μαντζιος): Χωματας 10, Μαγουλας 15(3), Κουλουρης 12(1), Δριγκογιας 10(2), Παπαγιαννακοπουλος 8, Παναρετακης 3(1), Κοπακακης 3(1), Μαντζακος 4.

@Τα λάθη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κόστισαν στον ΟΑΧ με συνέπεια να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Ο Εύνικος είναι η ομάδα που τον υποχρέωσε σε ήττα, κερδίζοντας με 69-62.

Μεγάλη «επιστροφή» ο ΠΑΣ στη Νίκαια(vid)

Ερασιτέχνης ΟΦΗ: Ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης φόρεσε καπελάκι και φανέλα του συλλόγου και ευλόγησε τα παιδιά-αθλητές