Μπάσκετ: 2x2 o ΟΦΗ ,ιστορική νίκη της Αναγέννησης ,ήττα Εργοτέλη

ΟΦΗ ΜΠΑΣΚΕΤ
 clock 21:31 | 16/10/2022

Ο ΟΦΗ έκανε το “2 στα 2” στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (2ος όμιλος) καθώς επικράτησε με 88-74 του Πανελευσινιακού στο ΒΑΚ για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Κρητική ομάδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, “κλείνοντας” το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (41-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ με ένα επί μέρους 24-15, πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ και έφτασε στην νίκη τελικά με 88-74,  μπροστά στον κόσμο που γέμισε το κλειστό του ΒΑΚ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-36 ημίχρονο, 65-51, 88-74 τελικό

Διαιτητές: Καραβίτης-Καλογριάς-Κουκουλεκίδης Β. (Τζωρτζάκης)

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 16(4), Μπουλάτοβιτς 16(2), Τσερκιτζόγλου 17(3) , Μηλαθιανάκης 8(2), Μαρτίνα, Πέτρου, Λιανός 7, Σταμπουλής 5, Αναστασάκης 6(2), Θεοδωρίδης 9(2), Πάλλης 4

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Ελευσίνα, η Κρητική ομάδα μας τίμησε την μνήμη του Βασίλη Παδουβά, του αγαπημένου χαμογελαστού παιδιού που φέτος συμπληρώνονται 12χρονια από τον ξαφνικό χαμό του.

ΠΑΔΟΥΒΑΣ

Η ανάρτηση της ομάδας μπάσκετ του ΟΦΗ έχει ως εξής:

“Βασίλη – ψυχάρα για πάντα ομιλάρα!»

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Ελευσίνα, η ομάδα μας τίμησε την μνήμη του Βασίλη Παδουβά, του αγαπημένου χαμογελαστού παιδιού που φέτος συμπληρώνονται 12χρονια από τον ξαφνικό χαμό του.

Ο κύριος Κώστας Καζανάκης, αντιπρόεδρος του ερασιτέχνη ΟΦΗ έδωσε στην οικογένεια του Βασίλη μια φανέλα με το όνομα του.

Σύσσωμο το γήπεδο χειροκρότησε όταν υψώθηκε η φανέλα του ψηλά από τα χέρια της μητέρας του!

Βασίλη, δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ”!

Η Αναγέννηση νίκησε με 80-70 τον Πορφύρα στο Αρκαλοχώρι, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη (ιστορική)στο  πρωτάθλημα, για τον 2ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Αναγέννηση (Μ.Παπαδάκης ): Μορφιαδάκης , Μητρόπαπας, 7, Κριθινάκης 13 (3), Καμπιτάκης , Καλογεράκης , Μαραγκάκης 15(1), Σολάκης , Σπυριδάκης 10 (2), Βερτουδος 2, Κουρέπης 25, Ραζής 8(1).

Αντίθετα ο Εργοτέλης δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 93-70 από τον ΑΣ Πέρα.

Εργοτελης(Βισκαδουρακης) Μαρκοπουλος5(1)Αθανασιαδης 4 Γουμενακης9(1)-Καρακωνσταντακης 12-Πρινιανακης-Μαυρομιχαλης 7(1)-Κουμακης-Εκιζογλου-Μανταλβανος 4-Χαμηλακης-Καραλης 25(4)-Μπουμπαρης 4.

Νιόπλιας: «Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο»

ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 2-2: Ο Ντιουσέ γλύτωσε τον ΟΦΗ στο 89'