Eurobasket 2025: Δύσκολη νίκη της Εθνικής στην Ολλανδία

Εθνική ομάδα μπάσκετ
 clock 22:35 | 26/02/2024

Η Εθνική Ομάδα μπάσκετ νίκησε την αντίστοιχη της Ολλανδίας στη Χάγη, με 74-72, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τέταρτου γύρου των προκριματικών που οδηγούν στο Eurobasket 2025.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που προηγήθηκε με 7-2 στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Τολιόπουλο να έχει πέντε πόντους. Γρήγορα οι Ολλανδοί έφεραν τη διαφορά στον πόντο (7-6) με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Κράαγκ. Η Ελλάδα έφθασε σε νταμπλ σκορ (12-6) στο 7′ με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +4 (16-12), παίρνοντας πόντους μόνο από τρεις παίκτες (Τολιόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Μωραΐτης) και με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να είναι εντυπωσιακός στην άμυνα με τρεις τάπες.

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έχοντας σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, με τον Παπαγιάννη να διαμορφώνει με κάρφωμα το 18-14 στο 12′. Ωστόσο, κάπου εκεί χάλασε η εικόνα της Εθνικής και στις δύο πλευρές του παρκέ και οι Ολλανδοί πήραν ψυχολογία. Οι γηπεδούχοι εκτελούσαν καλά από την περιφέρεια, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με σερί 17-0 βρέθηκαν στο 31-18 στο 16′. Η Ελλάδα μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι, πήρε σημαντικές βοήθειες από τους Καλαϊτζάκη και Λούντζη, μειώνοντας σε 39-32 στο ημίχρονο.

Στο +9 βρέθηκαν οι Ολλανδοί στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Φαν Μπρι να διαμορφώνει το 41-32. Παρ’ όλα αυτά, σταδιακά η Εθνική μας ομάδα άρχισε να δείχνει και πάλι το καλό της πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ, ροκανίζοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά. Πρωταγωνιστής ο Τολιόπουλος, που έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, τόσο εκτελεστικά, όσο και δημιουργικά. Ο γκαρντ του Άρη με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα μετά από αρκετή ώρα, με το 56-53 στο 28′. Τελικά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +4 (62-58), έχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 30-19 σ’ αυτό το δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74