Bundesliga: Μόνη στην κορυφή η Μπάγερν

μπαγερν
 clock 19:33 | 05/11/2022

Στην πρώτη θέση της Bundesliga ανέβηκε η Μπάγερν, που επικράτησε της Χέρτα με 3-2 στο «Ολίμπιασταντιον» του Βερολίνου, σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική.

Οι Βαυαροί είχαν την υπεροχή, σε ένα ματς όπου και τα πέντε τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Έτσι η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έφτασε τους 28 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Ουνιόν Βερολίνου, που αγωνίζεται αυριο με τη Λεβερκούζεν και θα έχει την ευκαιρία να ξανανέβει στην κορυφή.

Εύκολες νίκες με 3-0 σημείωσαν Ντόρτμουντ και Βόλφσμπουργκ απέναντι σε Μπόχουμ και Μάιντς αντίστοιχα, ενώ σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν η Λειψία (3-1 την Χόφενχαϊμ) και η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 την Άουγκσμπουργκ).

Στην ενδεκάδα της Μπόχουμ στη Βεστφαλία ξεκίνησαν οι Βασίλης Λαμπρόπουλος και Κώστας Σταφυλίδης, με τον δεύτερο να αντικαθίσταται στο 78ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη                 3-1

(4΄ Χόφμαν, 25΄ Τουράμ, 90΄+4 Χέρμαν - 35΄ Τόμας)

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ                     3-0