Αθλητικά

Άρης - ΠΑΟΚ 85-82: Στη παράταση έκανε την διαφορά ο Μποχωρίδης

Σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στη παράταση (70-70), ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ με 85-82, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να κάνει την διαφορά στο τέλος.

O Άρης πήρε τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την φετινή σεζόν, καθώς επικράτησε στη παράταση (70-70) του ΠΑΟΚ με 85-82. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έβγαλε την... σφραγίδα του στο ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 82-82, κέρδισε φάουλ, πήγε στις βολές, ευστόχησε στη πρώτη, έχασε την δεύτερη, με τον 25χρονο γκαρντ στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και να τελειώνει τη φάση με λέι-απ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μεσογειακοί Αγώνες

Η Διεθνής Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων και η Κυβέρνηση της Δημοκρατίας της Αλγερίας αποφάσισαν από κοινού να αναβάλουν για έναν χρόνο τους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν, οι οποίοι αντί για το 2021, θα διεξαχθούν το 2022, ύστερα από αίτημα της Διεθνούς Επιτροπής Μεσογειακών Αγώνων.

Η συγκεκριμένη απόφαση ελήφθη μετά από διαβουλεύσεις και λεπτομερή αξιολόγηση της κατάστασης που έχει διαμορφωθεί παγκοσμίως από τον κορωνοϊό. Ο φόβος πως η διοργάνωση θα αποδυναμωθεί σημαντικά, καθώς θα πέσει πάνω στους Ολυμπιακούς Αγώνες, έφερε τη σύμφωνη γνώμη όλων των πλευρών, να μετατεθούν για το 2022. Οι διοργανωτές τόνισαν πως η αλλαγή έγινε με στόχο την αναβάθμιση της διοργάνωσης, αλλά να εξασφαλιστεί και η προετοιμασία των αθλητών που θα συμμετάσχουν σε αυτήν, κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οι ακριβείς ημερομηνίες της διεξαγωγής των 19ων Μεσογειακών Αγώνων, το 2022, στο Οράν της Αλγερίας, θα γίνουν γνωστές το επόμενο διάστημα.