Αναγέννηση Καρ–ΠΑΟ 0-1: Οι «πράσινοι» την πρόκριση(vid)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-ΠΑΟ
 clock 18:16 | 09/02/2022

Με το «εισιτήριο» της πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας έφυγε ο Παναθηναϊκός από την Καρδίτσα κι έβαλε τέλος στο εντός έδρας αήττητο της Αναγέννησης. Οι «πράσινοι» με γκολ του Παλάσιος στο 81’ κέρδισαν 1-0 την αντίπαλό τους στη μεταξύ τους ρεβάνς για τα προημιτελικά και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 4-0 του πρώτου αγώνα πέρασαν πανηγυρικά στην 4άδα, όπου θα αντιμετωπίσουν πλέον τη Λαμία.

Το συγκεκριμένο ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα όσον αφορά τη μάχη της πρόκρισης. Παρόλα αυτά όμως και οι δύο ομάδες είχαν τους δικούς τους λόγους για να ψάξουν τη νίκη στη μεταξύ τους ρεβάνς. Από τη μία ο Παναθηναϊκός ήθελε να ανακτήσει την ψυχολογία του μετά τις τρεις σερί του ήττες στο πρωτάθλημα (Αστέρα Τρίπολης, ΟΦΗ και ΠΑΟΚ), ενώ οι γηπεδούχοι φιλοδοξούσαν σε μία καλή εμφάνιση μετά την βαριά ήττα από την Ξάνθη (5-2) και να διευρύνουν το αήττητο σερί 21 εντός έδρας αγώνων τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο 20λεπτο και είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 14’, αλλά από το δυνατό σουτ του Βιδάλ η μπάλα τράνταξε στο αντίπαλο δοκάρι. Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και φλέρταραν με την επίτευξη ενός τέρματος, με την μεγαλύτερη στιγμή τους να καταγράφεται στο 27’, όταν ο Διούδης αποσόβησε εξαιρετικά τον κίνδυνο για την εστία του σε τετ-α-τετ με τον Γκίνη.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, ενώ στο 75’ μπήκε στο παιχνίδι και ο Δημήτρης Κουρμπέλης, με τον αρχηγό του «τριφυλλιού» να πραγματοποιεί έτσι την επιστροφή του στη δράση μετά από 14 μήνες λόγω τραυματισμού.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων τελικά απέδωσε «καρπούς» στο 81’ με τον Παλάσιος να γράφει το 1-0 με κοντινή προβολή από γύρισμα του Αϊτόρ και το σκορ παρέμεινε ανέπαφο ως το φινάλε, με τους «πράσινους» να «σφραγίσουν» έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά και να βάζουν τέλος στο εντός έδρας αήττητο της αντιπάλους τους.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού.

Σκόρερ: 81’ Παλάσιος

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες κάρτες: 2’ Μανιός, 4’ Σάρλια, 43’ Μπάλλας

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας – Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Λαρέα (56’ Καρανίκας), Γκουγκούδης - Μπάλλας, Γκίνη (69’ Μπιανκόνι) – Πλέγας (73’ Β. Θεολόγης), Βιδάλ (69’ Πολίτης), Μπαντιμπανγκά (56’ Κουτσιανικούλης) - Μανιός.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης - Χατζηθεοδωρίδης, Σάρλια, Πούγγουρας, Σάντσες (63’ Σιδεράς) – Αγιούμπ (63’ Παλάσιος), Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς (63’ Ρούμπεν Πέρεθ) – Χατζηγιοβάνης (75’ Κουρμπέλης), Βιτάλ, Ιωαννίδης (75’ Αϊτόρ).