ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Στα προημιτελικά Λαμία και ΠΑΟ(vid)

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΟ
 clock 20:07 | 23/12/2021

Θέση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας έκλεισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έφυγε με το «λευκό» 0-0 από το «Πανθεσσαλικό Στάδιο» κόντρα στο Βόλο κι «ακουμπώντας» στη νίκη του με 2-1 στον πρώτο αγώνα της Λεωφόρου, πήρε το «εισιτήριο» της πρόκρισης για την επόμενη φάση. Έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες οι «πράσινοι» για να πάρουν τη νίκη, με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή του Γκρίλο στο 80’.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Μπαριέντος (72’ Νίνης), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης (54’ Ορόζ), Σοάρες (79’ Ροσέρο), Φερνάντες, Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Φαν Φέερτ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (87’ Λούντκβιστ), Αϊτόρ (87’ Βιτάλ), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (76’ Παλάσιος), Μακέντα (87’ Ιωαννίδης).

Στα προημιτελικά με δύο νίκες η Λαμία

Τρίτη νίκη μέσα στην ίδια αγωνιστική περίοδο για τη Λαμία επί του Ιωνικού, αφού μετά το πρωτάθλημα επικράτησε της πειραϊκής ομάδας και στις δύο αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά.

Με παρακαταθήκη το 2-0 στο «Αθανάσιος Διάκος», η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου είχε την άνεση να κάνει ήρεμα το παιχνίδι της, να βρει ένα γκολ (1-0) από το πρώτο ημίχρονο και να τελειώσει με την πρόκριση χωρίς να αγχωθεί, με συνολικό σκορ 3-0.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 38ο λεπτό ο Ελευθεριάδης με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Ρόμανιτς στο 90΄+2 έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Βαλεριάνος, Πογκοσιάν - Τιρόνε

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης (90΄ Χριστοδούλης), Μύγας (59΄ Γκοτσούλιας), Βαφέας (59΄ Πογκοσιάν), Σάντσες, Βαλεριάνος, Τσιριγώτης, Κιάκος, Ντάλσιο (85΄ Κωνσταντινίδης), Άοσμαν, Καμπράλ (85΄ Μουστάκης), Μάναλης.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (70΄ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο (88΄ Μαζουλουξής), Ρόμανιτς, Τιρόνε (69΄ Νούνες), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (81΄ Τσούκαλος).

Παρακολουθώντας την ευζωία των αθλητών. Του Μάνου Μανδαλάκη

Νιόπλιας: «Όλα τελείωσαν στην αποβολή Μεγιάδο»-Μάντζιος: «Θέλουμε να πάρουμε το Κύπελλο»(vid)