Άλκμααρ -ΟΦΗ 2-0: Ξεκάθαρη διαφορά ποιότητας

clock 19:21 | 28/07/2021

Την ήττα, με 2-0, γνώρισε ο ΟΦΗ σε φιλικό προετοιμασίας από την Άλκμααρ στην Ολλανδία.

Η Ολλανδική ομάδα σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον ΟΦΗ να μην βρίσκει “στόχο” στις τέσσερις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό  με τον Ισλανδό Άλμπερτ Γκούντμουντσον και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 58′ με τον Γιόρν Μπέρκχουτ.

Άξιο αναφοράς ο τραυματισμός του Φαν Ντούινεν με το ματς να διακόπτεται στο 18ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ολλανδός ποδοσφαιριστής (και καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει) αντικαταστάθηκε από τον Στάρτζεον.

Οι καλές στιγμές του ΟΦΗ απέναντι στην Άλκμααρ:

14′ Σουτ του Φαν Ντούινεν εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

44′ Ο Καμάου μπήκε στην περιοχή και σούταρε, μπλόκαρε ο Μπέρκχουτ.

56′ Ο Λυμπεράκης επιχείρησε μια σέντρα – σουτ αναγκάζοντας τον Όμπι Φερούλστ σε δύσκολη απόκρουση.

65′ Έπειτα από σέντρα του Κοροβέση, ο Ντε Γκουζμάν έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

ΟΦΗ: Επασί, Βούρος (62΄Μαρινάκης), Λυμπεράκης (62΄Κοροβέσης), Πασαλίδης (75΄Διαμαντής), Σελίμοβιτς (46΄Γιαννούλης), Μεγιάδο (46΄Μπαλογιάννης), Ντε Γκούζμαν (75΄Ουές), Καμάου (46΄Νέιρα), Φαν Ντάινεν (28 λ.τ Στάρτζεον- 83΄Νοικοκυράκης), Σαρδινέρο (62΄Γρίβας), Καστάνιος (62΄Γκονζάλεζ)

Τα μέχρι τώρα φιλικά προετοιμασίας της Κρητικής ομάδας:

* Άλκμααρ – ΟΦΗ                 2-0
* Βέστερλο – ΟΦΗ               1-0
*Φορτούνα Σιτάρντ – ΟΦΗ 1-1
* Άντερλεχτ – ΟΦΗ              1-1
* Φίτεσε – ΟΦΗ                     2-1

Θα ακολουθήσει το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας στο εξωτερικό με αντίπαλο τη Ναϊμένγκεν την προσεχή Παρασκευή (30/07).

Πανελλήνιο Μπάσκετ Κορασίδων: Τρίτος ο ΟΦΗ αν και έχασε

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 6ης ημέρας (28/07)