Στην Α' κατηγορία η Εθνική Νέων, νίκη με Κροατία!

clock 20:39 | 24/07/2016

H Eθνική Νέων επέστρεψε εκεί που ανήκει, στην Α' κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με επική ανατροπή της εξαιρετικής Κροατίας με 73-67.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Β’ κατηγορίας κόντρα στην Κροατία, έπειτα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους (26-41) κατάφερε με απίστευτη απόδοση στην τρίτη περίοδο και ψυχραιμία στην τέταρτη περίοδο να πάρει μεγάλη νίκη με 73-67 και την άνοδο στην Α' κατηγορία.

Κορυφαίοι για την Εθνική Νέων ήταν οι Χαραλαμπόπουλος (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (17 πόντοι, 4 ασίστ) και Σταμάτης (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από τους Κροάτες ξεχώρισαν οι Μαζάλιν με 30 πόντους σε 40 λεπτά και Μπαντζίμ με 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73