Β Εθνική μπάσκετ: Πρώτη ήττα στο ΒΑΚ για τον ΟΦΗ-Aποτελέσματα ,βαθμολογία

clock 22:34 | 14/11/2021

Ο ΟΦΗ απείλησε με την πρώτη του ήττα το Αιγάλεω, το οποίο όμως στο τέλος μπόρεσε να επικρατήσει με 80-72, στο κλειστό ΒΑΚ.

Το “Σίτι” συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, ενώ από την άλλη ο ΟΦΗ χάνοντας σημαντική ευκαιρία για τη νίκη έπεσε στο 3-2.

Η ηρακλειώτικη ομάδα έφτασε να προηγείται και με 8 πόντους στο 15’ (35-27), αλλά και με 9 ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (42-34), για να ανακάμψει το Αιγάλεω και να παέι στ’ αποδυτήρια με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (43-42).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με 58-53, ο ΟΦΗ έδειξε αντίδραση και ισοφάρισε σε 71-71, αλλά με σερί 6-0 η αθηναϊκή ομάδα έφτασε σε προβάδισμα νίκης.

Διαιτητές: Μάλαμας, Μηλαπίδης, Τεφτίκης
Τα δεκάλεπτα: 25-20, 43-42, 58-61,72-80

ΟΦΗ (Ράλλης – Καρλάφτης): Μποχωρίδης 17 (1), Μητρόππαπας 4, Καρλάφτης 7 (2), Τσερκιτζόγλου 4, Μηλαθιανάκης, Λιανός 11 (1), Αγαπιάδης 11 (1), Πρωτογεράκης 2, Καψάλης, Θεοδωρίδης 1, Καμπάκας 3(1), Πάλλης 12.

Αιγάλεω (Ζαβός): Κούμπουρας 15(1),Ντακούλιας 14, Λουκάς 4, Παπανδρέου 8 (1),Καρασταμάτης 5 (1), Μαχαίρας 17,Παπαδόλιας 7 (1),Βλάχος.

#Η πρώτη νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά εντός έδρας είναι γεγονός. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση που βρίσκεται, κατάφερε να επιβληθεί και του Πρωτέα Βούλας με 64-61

Διαιτητές: Σκανδαλάκης – Καλογερόπουλος Φ. – Καρακωνσταντόπουλος (Τζωρτζάκης)

Δεκάλεπτα: 21-21, 38-31, 46-41, 64-61

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 17(2), Βαζούκης, Στογιάνοβιτς 12(1), Ψαράς 7(2), Καραΐσκος 6, Σανδραμάνης, Νέσσης 9(1), Κουρέπης 8, Κοκκινάκης, Τσιρογιάννης, Χιωτάκης, Παπαδάκης 5

Πρωτέας Βούλας (Τερζής – Σουλιώτης): Δενδρινός 6(2), Τσακναρίδης 3(1), Κυριλής 13(2), Βλάχος, Καλαμπόγιας, Ματσάγγος 3, Συγκούνας, Σκορδάς 10, Μόρφης 7, Καραμαλέγκος 1, Γάργαλης 18(2), Βασνιέφσκι