Θύμα ρατσιστικής επίθεσης ο Πολ Πογκμπά

clock 12:33 | 20/08/2019

«Θύμα» ρατσιστικής επίθεσης έπεσε ο Πολ Πογκμπά.
Μετά τον αγώνα με τη Γουλβς ο Γάλλος διεθνής μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έπεσε «θύμα» ρατσιστικής επίθεσης από οπαδούς της ίδιας της ομάδας του, εξαιτίας του πέναλτι που έχασε στο 68ο λεπτό του τελευταίου αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Premier League (1-1 το αποτέλεσμα).
Όπως αναφέρουν τα βρετανικά ΜΜΕ, το συμβάν έλαβε χώρα στα social media και πρόκειται για το τρίτο σε διάστημα μίας εβδομάδας, μετά τις «επιθέσεις» στον Τόνι Έϊμπραχαμ (και αυτός δεν ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε στο ματς με την Λίβερπουλ) και στον στράικερ της Γουόκινγκ, Ιμπραΐμ Μεϊτέ.
Ο οργανισμός «Kick It Out», που ασχολείται με ζητήματα ρατσισμού στο ποδόσφαιρο, αναφέρει ότι οι ρατσιστικές επιθέσεις σε μαύρους παίκτες, κατά τη διάρκεια της περασμένης σεζόν, αυξήθηκαν κατά 43% σε σχέση με την περίοδο 2017/2018.