Super League: Σπουδαία διπλά για Βόλο και Κηφισιά (βίντεο)

ΒΟΛΟΣ
 clock 21:40 | 06/04/2024

Η Κηφισιά πήρε σπουδαία νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 και προσπέρασε τον Παναιτωλικό ανεβαίνοντας πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού της Superr League, έχοντας τον Σέρβο φορ για να προσφέρει όλες τις λύσεις που χρειάστηκε η ομάδα του για την ανατροπή.

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε φανταστικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Κηφισιά, καθώς ο Μιριτέλο άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Αναγνωστόπουλο για να κάνει το 1-0. Η Κηφισιά προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της μετά το γκολ που δέχτηκε, αλλά δεν έκανε πολλές κινήσεις για να βγει από την περιοχή της. Συγκεκριμένα ο Αστέρας βλέποντας πως ήθελε να μείνει πίσω η ομάδα των “βορείων προαστίων”  τους έδωσε την μπάλα, πετυχαίνοντας σπουδαίες αντεπιθέσεις αλλά καμία από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Το σκορ του ημιχρόνου δεν άλλαξε με το 1-0 να στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τα ηνία της αναμέτρησης.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Κηφισιά ανέβασε τον ρυθμό της και προσπάθησε να ισοφαρίσει με ένα φοβερό σουτ του Κρισούμα, αλλά βρήκε τον Τσιφτσή σε ετοιμότητα για να κρατήσει το 1-0. Μετά από 10 λεπτά και ο Οζέγκοβιτς νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα του Αστέρα για να κάνει το 1-1 και να φέρει την ισορροπία στην αναμέτρηση. Μετά την ισοφάριση, η Κηφισιά αποφάσισε να βγει κατά κύματα μπροστά και να κερδίσει πέναλτι με τον Σάντος να ανατρέπεται από τον Λύρατζη. Ο Οζέγκοβιτς εκτέλεσε εύστοχα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του για την ανατροπή του σκορ σε 2-1 για την ομάδα του Στάικου. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και την Κηφισιά να επικρατεί του Αστέρα, βάζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στο “σακούλι” για την μάχη της παραμονής.

ΓΚΟΛ: Μιριτέλο 3′, Οζέγκοβιτς 66′ 77′
Κίτρινες: Ατιένθα 31′, Καλτσάς 68′, Πρίτσας 71′, Αλάγμπε 90′, Μιριτέλο 90′, Αναγνωστόπουλος 90+4′
Κόκκινες: Πρίτσας 90+2′

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνο, Άλβαρεζ, Λύρατζης, Μουνάφο (Αλάγκμπε 13′), Γιαμπλόνσκι, Σεσκ (Παλάσιος 72′), Μπαρτόλο, Μιριτέλο, Καλτσάς

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Σναϊντερλάν, Τεξέιρα (Βαφέας 29′), Πρίτσας, Πάρρας, Καπάν (Σπίνος 81′), Σανάτζιγια, Μπιφουμά (Μενέντες 80′), Σολόα, Κρισουμά, Οζέγκοβιτς

Διπλό σωτηρίας για τον Βόλο στο Αγρίνιο

Οι “κυανέρυθροι” της Μαγνησίας πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι άουτ της Super League και η επικράτησή τους με 1-0 στην έδρα του Παναιτωλικού, τους έφερε ακόμη πιο κοντά στην παραμονή.

Το ματς είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ωστόσο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν εύκολα να φθάσουν στην αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη στιγμή για αρκετή ώρα στο παιχνίδι. Ο Βόλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Ο Ασεχνούν πήρε την μπάλα στα αριστερά εκτός περιοχής και με φοβερό σουτ στο “παραθυράκι” της εστίας του Τσάβες  έγραψε το 1-0 στο 29′.

Ο Παναιτωλικός άγγιξε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έφθασε στο δεύτερο δοκάρι στον Οικονόμου που έκανε το σουτ, αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 45′ ο Πέρες σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κόβατς με προβολή.

ΓΚΟΛ: 29′ Ασεχνούν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′, 90’+6′ Μλάντεν, 68′ Μαυρίας, 70′ Τορεχόν / 42′ Κόμπα, 90’+3′ Κόβατς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’+6′ Μλάντεν / 90′ Άλχο

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρίας (86′ Μπ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Πέρες, Φρ. Ντουάρτε , Χουάνπι (78′ Λιάβας), Καρέλης (54′ Λομόνακο), Ντίας (78′ Μπουζούκης).

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Μπαριέντος (63′ Τρουιγέ), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (85′ Μπερτόγλιο), Μύγας, Ασεχνούν (85′ Ποπέσκου), Γκαρσία (76′ Μωραΐτης).