Super League (Πλέι άουτ): Σπουδαία νίκη Λαμίας, συντριβή Απόλλωνα-Στην πρώτη θέση ο ΟΦΗ

Λαμια
 clock 21:53 | 02/05/2022

Η 5η αγωνιστική των πλει άουτ της Super Leagur ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (2/5) με μεγάλη νίκη της Λαμίας η οποία κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Αστέρα Τρίπολης με 2-0, και βαριά ήττα  του ουραγού Απόλλωνα στη Νίκαια από τον Ιωνικό με 5-1. Ο ΟΦΗ παρά την ήττα του από τον Παναιτωλικό παραμένει στην πρώτη θέση των πλει άουτ.

Σε κάθε περίπτωση την επόμενη προτελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ, το ντέρμπι που θα διεξαχθεί στην Ριζούπολη μεταξύ Απόλλωνα-Λαμίας θα ξεκαθαρίσει ή θα περιπλέξει τα πράγματα εν όψει της τελευταίας αγωνιστικής που θα πραγματοποιηθεί.

Η Λαμία κατάφερε να επικρατήσει χάρη στα γκολ από τον Μανούσο στο 45ο λεπτό και Προβυδάκη στο 80ό. Ο πρώτος σκόραρε με πλασέ από το ύψος της περιοχής, ενώ ο Προβυδάκης έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Με αυτή τη νίκη, η Λαμία ανεβαίνει στους 24 βαθμούς, παραμένοντας πάντα στην προτελευταία θέση ενώ ο Αστέρας Τρίπολης εξακολουθεί να είναι στους 40.
Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής) – Ψαρρής (Ζακύνθου)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών)
AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών)
Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Aλβαρες, Κανελλόπουλος (62’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σόνι, Σίτο (82’ Γ. Παπαδόπουλος), Μιχόπουλος (62’ Μπενίτo), Μπαράλες.
Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Λούκας, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (85’ Γκέντσογλου), Ταϊρόν (65’ Νούνιες), Μανούσος (85’ Αραμπούλι), Καραμάνος (75’ Ρόμανιτς)

Συντριβή του Απόλλωνα

Αντίθετα με τη Λαμία, ο Απόλλων υπέστη την ήττα στη Νίκαια από τον Ιωνικό με 4-1. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού σημείωσε τα δύο πρώτα της γκολ με δράστη τον Κιάκο στο 26’ και στο 39’, με τον Απόλλωνα να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, οπότε και ο Ιωαννίδης σκόραρε με κεφαλιά στο 49’ για το 2-1. Η χαριστική βολή όμως στην ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήρθε από το γκολ του Αοσμαν στο 61’ ενώ ακολούθησαν δύο ακόμη γκολ για τον Ιωνικό από το αυτογκόλ του Κάστρο μετά το γύρισμα του Μάντζη στο 87′ και ένα ακόμα στο χρόνο των καθυστερήσεων από τον Καμπράλ για το τελικό 5-1.
Με αυτή την ήταν ο Απόλλων διατηρείται τελευταίος με 20 βαθμούς, ενώ ο Ιωνικός ανεβαίνει στην 9η θέση έχοντας πλέον 39.
Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Βεργέτης (Αργολίδας)
4ος διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)
Κίτρινες κάρτες: Ρόγκνε (66’)
Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Κιάκος (84′ Βαφέας), Σάντσες, Τσιριγώτης (90′ Γιογκοσιάν), Ρομαό, Κάνιας, Λένις, Αοσμαν (84′ Πλατέλλας), Ντάλτσιο (71’ Γκοτσούλιας), Μάντζης (90′ Καμπράλ)
Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης (46′ Τσιλούλης), Βιτλής (46′ Μπαξεβανίδης), Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Φατιόν (86’ Λισγάρας), Κάστρο, Σλίβκα, Ιωαννίδης, Μαρτίνες (77′ Tσίμπσαχ), Ντάουντα (61′ Εμπακόγκου)