ΟΦΗ-Παναιτωλικός 0-1: Απογοητευτική εμφάνιση και τρίτη σερί ήττα στο Ηράκλειο (video)

ΟΦΗ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
 clock 19:24 | 30/04/2022

Ο ΟΦΗ κάνοντας απογοητευτική εμφάνιση ηττήθηκε με 1-0 από τον Παναιτωλικό στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης, συμπληρώνοντας τρεις σερί ήττες στο Ηράκλειο για τα πλέι άουτ της Super League.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 53', οταν μετά απο γρήγορη αντεπίθεση, ο Βέργος πάτησε περιοχή μετά από μεταβίβαση του Μόρσεϊ, ξεμαρκαρίστηκε και με ωραίο σουτ έκανε το 0-1.

Ο αγώνας τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες λόγω έλλειψης κινήτρου παρουσιάστηκαν νωθρές, και το μόνο αξιόλογο σημείο που πρέπει να αναφέρουμε σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά, ήταν το ακυρωθέν γκολ του ΟΦΗ στο 17΄ από την προσπάθεια του Λάμπρου (προηγήθηκε σουτ του Λουϊς Φελίπε και απόκρουση του Ανέστη). Κατά τα λοιπά… μηδέν. Καμία φαντασία από τους 22 ποδοσφαιριστές, καμία ένταση στις προσπάθειες τους και πολύ συντηρητικό παιχνίδι από τους δύο προπονητές.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τον Παναιτωλικό να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις για γκολ (στο 47΄ από την προσπάθεια του Μπελεβώνη η μπάλα κόντραρε στον Διαμαντή και έφυγε κόρνερ και ένα λεπτό αργότερα από την σέντρα και πάλι του Μπελεβώνη και την κεφαλιά – ψαράκι του Βέργου, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Επασί) χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει στο στόχο του.

Στο 52΄ ήρθε η ώρα του 0-1 όταν από την καταπληκτική πάσα του Μόρσεϊ στον Βέργο και θαυμάσια ατομική προσπάθεια του τελευταίου, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Επασί που παρακολουθούσε ανήμπορος να αντιδράσει την πορεία της.

Στο 57΄ ο Καμάου που πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Λάμπρου, είχε μια καλή στιγμή αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Ανέστη μετά την παράλληλη σέντρα προς την εστία του Έλληνα τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Στο 71΄ και 76΄ οι γηπεδούχοι θα δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να πετύχουν ΄γκολ, αλλά στην πρώτη περίπτωση απο το σουτ του Μπαλογιάννη η μπάλα έφυγε άουτ και στη δεύτερη ο Νεϊρα μέσα από την περιοχή θα σουτάρει άουτ.

Στο 78΄ ο Παναιτωλικός βρέθηκε δύο φορές κοντά στο δεύτερο γκολ, καθώς ο Βέργος βρέθηκε απέναντι από τον Επασί με τον τερμαοτφύλακα του ΟΦΗ να ιώχνει σε κόρνερ και στη συνέχεια της φάσης σκόραρε ο Κορνέλιους, αλλά ήταν από θέση οφ σαϊντ και το τέρμα που πέτυχε ακυρώθηκε.

Στο 88΄ ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Λούις Φελίπε από τον Κορνέλιους, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νέιρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς – βρέθηκε σε διαγώνια θέση – μόνος του απέναντι από τον Ανέστη, αλλά σούταρε άουτ.
Διαιτητής: Ι. Παπαδόπουλος
Βοηθοί: Πάτρας, Η. Παπαδόπουλος

ΟΦΗ: (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (69΄ Ουές), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Μπουζούκης (58΄ Στάϊκος), Νέιρα, Λάμπρου (40΄ Καμάου), Λουίζ Φελίπε, Τσιλιανίδης (58΄ Γιαννούλης)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (70΄ Λούϊ), Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα, Φλόρες, Αντούνες, Ντουάρτε (87΄ Μπαρμπόσα), Μεντόσα (33΄ Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (70’ Ντάγκο), Βέργος (87΄ Καρέλης)

Οι φανέλες με το «100» σε Νέιρα και Μεγιάδο

Μεγιάδο Νέιρα

Η ΠΑΕ ΟΦΗ επεφύλαξε έκπληξη στους Αργεντινούς ποδοσφαιριστές της ομάδας της, Χουάν Νέιρα και Μιγκέλ Μεγιάδο, πριν από τον αγώνα με τον Παναιτωλικό.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 αγώνων με το κλαμπ, στο παιχνίδι εναντίον του Απόλλωνα, οι οικογένειες των δύο παικτών τους έδωσαν δύο φανέλες με τον αριθμό 100, ενώ εκείνοι δεν γνώριζαν τίποτα!

ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ- 5η αγωνιστική

Σάββατο 30 Απριλίου

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 0-1

Βόλος – Ατρόμητος 1-1

Δευτέρα 2 Μαΐου

19:30 Αστέρας Τρίπολης – Λαμία Διαιτητής: Φωτιάς Βοηθοί: Μπουξμπάουμ, Ψαρρής. 4ος: Αγγελάκης. VAR: Παπαπέτρου, Φωτόπουλος

19:30 Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης Διαιτητής: Μανούχος. Βοηθοί: Πετρόπουλος, Βεργέτης. 4ος: Τζήλος. VAR: Ευαγγέλου, Μεϊντάνας

ΟΦΗ: Τα συμβόλαια που θέλει να ''ξεφορτωθεί''

Ηρόδοτος: Έτοιμος για τον τελικό παραμονής με Αστέρα Βλαχιώτη-Κάλεσμα στον κόσμο