Super League-πλέι άουτ: Ισοπαλίες σε Τρίπολη και Νίκαια-νίκη του Απόλλωνα (video)

Ιωνικός Βόλος
 clock 21:12 | 02/04/2022

Με κορυφαίο τον, ανίκητο, Ανδρέα Γιαννιώτη ο Ατρόμητος έκανε ένα μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της σωτηρίας του αφού πήρε «λευκή» ισοπαλία στην Τρίπολη από τον (καλύτερο του) Αστέρα Τρίπολης για τη 2η αγωνιστική των playouts της Super League.

Οι Αρκάδες που στο αντίστοιχο ματς της κανονικής διάρκειας είχαν συντρίψει τους Περιστεριώτες 6-2 δεν βρήκαν δίχτυα εξαιτίας του αντίπαλου γκολκίπερ που σταμάτησε τους Σίτο, Μπενίτο, Κρεσπί στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη σταμάτησε σε τετ α τετ τον Ριέρα με την απόκρουση του αγώνα (52') και λίγο αργότερα τον Μπενίτο.

Τη μοναδική φορά που δεν κατάφερε ν' αποκρούσει το έκανε για λογαριασμό του το ...δοκάρι (52') σε κεφαλιά του Πίτσου Ατιένθα.

Από την άλλη η ομάδα του Κρις Κόουλμαν απείλησε με δύο μακρινά σουτ του Ναμπί στο πρώτο μέρος ενώ στην επανάληψη ήταν εντελώς ακίνδυνη απέναντι σε εκείνη του Ράσταβατς.

Μάλιστα από το 85' οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με 10 λόγω αποβολής για αψυχολόγητο σπρώξιμο του Άλιμπεκ στον Μπενίτο κι ενώ είχε καταλογιστεί φάουλ υπέρ του Ρουμάνου...

Παρόλα αυτά η ομάδα των Δυτικών Προστείων κράτησε κι αύξησε τη διαφορά της από την προτελευταία Λαμία (+6) και τα ...ντράβαλα και γκρέμισε από την κορυφή των play out τους γηπεδούχους.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών).

Κίτρινες κάρτες: Κανελλόπουλος

Κόκκινες κάρτες: 85' Άλιμπεκ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς):Τσιφτσής – Καρμόνα (65’ Ρούμπεν Γκαρθία), Πίτσου, Αντζουλάς, Τασουλής - Βαλιέντε (90' Μπαράλες), Σανταφέ (65’ Κανελλόπουλος) – Ριερα (λ.τρ. 80’ Σονί) , Σίτο, Κρέσπι (65’ Τιλίκα) - Μπενίτο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης - Κιβρακίδης, Χατζηϊσαΐας (λ.τρ. 46’ Στρούγγης), Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο - Χαρίσης (89' Καρτάλης), Σάλομον, Έρλινγκμαρκ – Μουνίθ 4 (77’ Άλιμπεκ), Ναμπί (89' Ντένιτς) - Κουλούρης.

Ισοπαλία και στη Νίκαια

Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0, ο Βόλος κατάφερε να πάρει τον βαθμό στη Νεάπολη από τον Ιωνικό με σκορ 2-2 για τη 2η αγωνιστική των playouts της Super League.

Ούτε στην τρίτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα έμελλε να υπάρξει νικητής. Ιωνικός και Βόλος έμειναν για άλλη μια φορά στην ισοπαλία, από την οποία ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είναι αναμφίβολα οι κερδισμένοι.

Κι αυτό διότι το τελικό 2-2 έμοιαζε πολύ μακρινό για τους Βολιώτες μέχρι το 65ο λεπτό της συνάντησης, όταν το σκορ ήταν στο 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Μάντζη από ισάριθμες ασίστ του Άοσμαν.

Σε εκείνο το σημείο πήρε το... όπλο του ο Φερνάντες, ο οποίος μείωσε με μια «φωτοβολίδα» από τα 30 μέτρα, ενώ έξι λεπτά αργότερα σε μια άτυχη στιγμή ο Μύγας έκανε άθελά του χέρι εντός περιοχής (πέφτοντας στο έδαφος), δίνοντας την ευκαιρία στον Φαν Βέερτ να ισοφαρίσει από τα έντεκα βήματα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο σοκαριστικός τραυματισμός του Ρομέρο στο 18ο λεπτό, όταν ο αμυντικός των «κυανέρυθρων» της Μαγνησίας συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Κάνιας σε εναέρια μονομαχία, πέφτοντας στο έδαφος χωρίς τις αισθήσεις του.

Το ευχάριστο ήταν ότι ο Ουρουγουανός μπακ συνήλθε πολύ γρήγορα δείχνοντας ότι δεν έχει κάτι σοβαρό, μετά την άμεση ιατρική φροντίδα που έλαβε. Λίγο μετά ο Ρομέρο μεταφέρθηκε προληπτικά στο νοσοκομείο, ώστε να υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: 46' Μύγας, 89' Πλατέλλας – 17' Πουρίτα, 45'+4' Νίνης

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας Τσιγκρίνσκι Σάντσες Βαλεριάνος – Ρομαό Ντάλσιο (76’ Κιάκος) Άοσμαν (76’ Πλατέλλας) – Κάνιας Λένις (84’ Βαλέντε, 90'+3' Τσιριγώτης) Μάντζης (76’ Τουράμ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν – Γκιουλέν Άλχο Ρομέρο (25’ λ. τρ. Ρίνερ) Φεράρι – Πουρίτα (54’ Ρεγκατέν) Φερνάντες – Νίνης (54’ Μεταξάς) Μπαριέντος Μπαρτόλο (78’ Ροσέρο) – Φαν Βέερτ

Νίκη-ανάσα του Απόλλωνα

Με το πρώτο γκολ από τις 20 Φεβρουαρίου, ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Παναιτωλικού στο «Γεώργιος Καμάρας», σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League.

Ο Αμπιόλα Ντάουντα (34’) ήταν ο «χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα του συλλόγου από το Αγρίνιο, παραμένοντας ωστόσο στην τελευταία θέση και το -5 από την προτελευταία Λαμία.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Ιωαννίδης - Βαρόνε, Κορνέλιους, Νταγκό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Σορτσάν, Ντεντάκης, Βιτλής, Άλβες, Ντομίνγκες, Κάστρο, Μαρτίνες (63’ Τσιμπσάχ), Φατιόν, Σλίβκα, Ντάουντα (70’ Τσιλούλης / 86’ Φερνάντες), Ιωαννίδης (85’ Εμπακογκού).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (46’ Μπακαδήμας), Αντούνες, Κορνέλιους, Βαρόνε (63’ Νταγκό), Μάρτενσον, Ντίας, Μεντόσα (76’ Φλόρες), Ντουάρτε (76’ Μόρσεϊ), Καρέλης (63’ Βέργος).