Σίμος: «Είναι εκπληκτικό αυτό που ζούμε!»-Τι είπε ο Παπαβασιλείου

clock 20:16 | 06/10/2019

Τους 13 βαθμούς σε έξι παιχνίδια στη Super League έφτασε ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Ηρακλείου βρέθηκε να χάνει 0-1 από τον Πανιώνιο με γκολ του Αραμπούλι, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας σημείωσε τέσσερα γκολ και κατέκτησε τη νίκη (4-1). Οι Ηρακλειώτες ήταν εντυπωσιακοί, έχοντας συντριπτικό ποσοστό κατοχής μπάλας (70%).

Ο Γιώργος Σίμος ήταν περιχαρής για την εμφάνιση της ομάδας του και το 4-1 επί του Πανιωνίου, ενώ στάθηκε και στην παρουσία του κόσμου.

«Πιστεύουμε στην ομάδα μας και τις ικανότητες των παιδιών και στο ταλέντο τους. Η δυναμική της ομάδας μας είναι πολύ μεγάλη, ο κόσμος είναι η μεγάλη δύναμη του ΟΦΗ», τόνισε αρχικά στην κάμερα της NOVA αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης και πρόσθεσε:
«Είναι εκπληκτικό αυτό που ζούμε, να τους συγχαρώ (τον κόσμο) για την υποδειγματική συμπεριφόρα τους. Παρ ότι πάλι προηγήθηκε ο αντίπαλος, πάλι αντιδράσαμε, είμαστε περήφανοι γι αυτούς τους ποδοσφαιριστές».
Ολοκληρώνοντας, τόνισε: «Μας ενδιαφέρει το προϊόν, να βλέπει κάτι ωραίο. Θα δούμε τον Μάιο τον απολογισμό».

Παπαβασιλείου: «Υπήρξε αναστάτωση μετά το ακυρωθέν γκολ»

Ο προπονητής του Πανιωνίου μίλησε με καλά λόγια για τον ΟΦΗ, ενώ στάθηκε στα σημεία εκείνα που έκριναν τον αγώνα και έφεραν την βαριά ήττα.
Αναλυτικά όσα είπε ο Νικόδημος Παπαβασιλείου:

«Γνωρίζαμε πόσο δυνατός είναι ο ΟΦΗ μέσα στην έδρα του. Προετοιμάσαμε τακτικά το παιχνίδι και νομίζω πως για ένα ημίχρονο, το πλάνο μας βγήκε πολύ καλά. Στην φάση του 2-1 θέλω να σταθώ όπου δεν ξέρω αν μπορείς να γυρίσεις από την αρχή μια τέτοια φάση. Παίζουμε ποδόσφαιρο και νομίζω ότι ήταν μια πολύ κακή φάση για την ομάδα μου. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκαμε όπως πρέπει και εκεί δεχτήκαμε το 2-1. Μετά ήταν δύσκολο, εμείς αντιδράσαμε και προσπαθήσαμε όμως βγήκαμε πιο ψηλά. Ξέρουμε πως όταν βγεις πιο ψηλά, ο ΟΦΗ έχει τον τρόπο να σε βγάλει από την μέση. Πρέπει να κρατήσουμε τα θετικά της εμφάνισης. Όταν παίζεις με τον ΟΦΗ, κάνεις το 0-1, πρέπει να τελειώσεις το ματς – διαφορετικά θα έχεις πρόβλημα. Υπήρχε μεγάλη αναστάτωση για το ακυρωθέν γκολ και προσπάθησα να ηρεμήσω τα παιδιά στο ημίχρονο και μας στοίχισε το παιχνίδι αυτό το δεκάλεπτο».