Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: «Διπλό» με Φερνάντες

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
 clock 18:37 | 27/08/2022

Συνέχεια στις νίκες έδωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που φαίνεται να «ξύπνησε» μετά την επιτυχία της επί της Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν εκτός έδρας με 1-0 της Σαουθάμπτον πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στη φετινή Premier League. Η Γιουνάιτεντ για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα κράτησε το μηδέν πίσω, ενώ η Σαουθάμπτον για πρώτη φορά δεν σκόραρε.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Κριστιάνο Ρονάλντο έμεινε στον πάγκο με την ομάδα του ωστόσο να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 19' όταν σε φάση διαρκείας Φερνάντες, Έρικσεν και Ελάγκα δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 31' με τον Κότσαπ να κάνει το σουτ, αλλά δεν απείλησε τον Ντε Χέα. Κάπως έτσι το 0-0 έμεινε στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ κατάφερε να ανοίξει σχετικά νωρίς το σκορ, αφού στο 55' ο Φερνάντες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στη συνέχεια η Σαουθάμπτον δημιούργησε φάσεις και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Δραματικό χαρακτήρα απέκτησαν οι καθυστερήσεις του αγώνα με τον Νταλότ να διώχνει πάνω στη γραμμή το ψαλιδάκι του Μαρά. Έτσι η Γιουνάιτεντ κράτησε το υπέρ της 0-1 και πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός πως έκανε ντεμπούτο με τη Γιουνάιτεντ ο Κασεμίρο.