Σαουθάμπτον – Λίβερπουλ 1-2: Με ανατροπή πλησίασε στον βαθμό τη Σίτι

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
 clock 06:58 | 18/05/2022

Η Λίβερπουλ κέρδισε με ανατροπή 2-1 τη Σαουθάμπτον στο «Σεν Μέρις» στην 37η και προτελευταία αγωνιστική της Premier League και με τη νίκη αυτή πλησίασε στον πόντο την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, διατηρώντας έτσι μέχρι τέλους την αγωνία στη μάχη που μαίνεται για την κατάκτηση του τίτλου.

Έπειτα από αυτή την εξέλιξη, η Μάντσεστερ Σίτι θα κληθεί πλέον την Κυριακή στο «σπίτι» της κόντρα στην Άστον Βίλα του (προπονητή) Στίβεν Τζέραρντ να πάρει τη νίκη για να διατηρήσει τα «σκήπτρα» της στην Premier League. Αντίθετα, η Λίβερπουλ θα ελπίζει σε «γκέλα» των «πολιτών», ώστε με νίκη της επί της Γουλβς να γιορτάσει αυτή στο «Άνφιλντ» τον τίτλο της πρωταθλήτριας και να φτάσει στο εγχώριο «τρεμπλ».

Κόντρα στη Σαουθάμπτον ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, προχώρησε σε σαρωτικό ροτέισον, σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε στον νικηφόρο τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας με αντίπαλο την Τσέλσι, που κρίθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι. Άλισον και Κονατέ ήταν οι μοναδικοί που διατήρησαν τη θέση τους στο αρχικό σχήμα, ενώ στην ενδεκάδα βρέθηκε και ο ήρωας του τελικού για τους «κόκκινους», Κώστας Τσιμίκας.

Η Σαουθάμπτον, που είχε κερδίσει πέρσι τη Λίβερπουλ στο ίδιο γήπεδο (1-0), είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 10’, με τον Άλισον ωστόσο να αποσοβεί τον κίνδυνο από την επιθετική προσπάθεια του Μπρόγια. Στο 13’ όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν τελικά το σκορ χάρη σε γκολ του Ρέντμοντ (1-0), «παγώνοντας» έτσι τους «κόκκινους».

Ακόμα κι έτσι πάντως, ο σύλλογος του Μέρσεϊσαϊντ δεν το έβαλε κάτω. Στο 19’ δεν μέτρησε γκολ του Φιρμίνο ως οφ-σάιντ από πάσα του Τσιμίκα, αλλά στο 27’ ήρθε η ισοφάριση (1-1) των φιλοξενούμενων από τον Μιναμίνο. Τόσο στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όσο και στην επανάληψη, οι «κόκκινοι» πίεσαν την αντίπαλό τους για να φτάσουν στην ανατροπή και στο 67’ τελικά τα κατάφεραν με κεφαλιά του Μάτιπ (1-2).

Ως το φινάλε, το σκορ παρέμεινε ανέπαφο και η Λίβερπουλ πανηγύρισε το «χρυσό» τρίποντο που την κράτησε «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ρέιντζερς: Κοντράρονται απόψε (18/5-22:00) στον τελικό του Europa League

Super league: Η τελική βαθμολογία-Νικηφόρο φινάλε για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Άρη (vid)