Premier League, Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 3-1: Όλο και πιο κοντά στον τίτλο!

clock 20:53 | 10/11/2019

Η Λίβερπουλ με εξαιρετική εμφάνιση «πάτησε» την Μάντσεστερ Σίτι (3-1) και δείχνει πως φέτος είναι ικανή να το σηκώσει, μετά από 30 χρόνια! Ανώτεροι οι «reds» στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, μπλόκαραν τον Ντε Μπρούιν και τον Στέρλινγκ και δεν επέτρεψαν στους «πολίτες» να κάνουν το παιχνίδι τους.

Στους εννιά βαθμούς πλέον η διαφορά της Λίβερπουλ με την Σίτι μετά το πέρας 12 αγωνιστικών, με την ομάδα από το Μάντσεστερ να πέφτει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας όντας έναν βαθμό πίσω από Λέστερ και Τσέλσι!

«Φωνάζει» η Σίτι για το πρώτο γκολ της Λίβερπουλ αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Άρνολντ είχε κάνει χέρι εντός περιοχής και στην εξέλιξή της ο Φαμπίνιο σκόραρε με τρομερό σουτ. Ο Όλιβερ και οι διαιτητές του VAR δεν έκριναν πως υπήρχε κάτι το μεμπτό και μέτρησαν το τέρμα, ενώ στο 83’ ζήτησαν εκ νέου πέναλτι σε χέρι του Άρνολντ, με τον διαιτητή αυτή τη φορά να κρίνει σωστά και να μην καταλογίζει κάποια παράβαση αφού η απόσταση ήταν υπερβολικά κοντινή.

Το ματς

Με διάθεση να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να κάνει το παιχνίδι της μπήκε η Σίτι στο ματς, κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ. Η Λίβερπουλ περίμενε στο μισό γήπεδο και θέλησε να εκμεταλλευτεί την τρομερή ταχύτητα που διαθέτει μεσοεπιθετικά, κάτι που έγινε στο 6ο λεπτό. Αφού η Σίτι... πάτησε περιοχή και ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Άρνολντ, η Λίβερπουλ έφυγε στην κόντρα και ο Φαμπίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, απ’ όπου με τρομερό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπράβο για το 1-0. Ο έλεγχος της φάσης, πάντως, έγινε από τους διαιτητές στο VAR και θεώρησαν πως δεν υπήρξε κάτι το μεμπτό. Αυτό το γκολ έδωσε... φτερά στα πόδια των γηπεδούχων που στην δεύτερη τους ευκαιρία βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας με τον Άρνολντ να αλλάζει για τον Ρόμπερτσον, ο οποίος έκανε άψογη σέντρα και ο Σαλάχ με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Λίβερπουλ είχε πάρει αέρα δύο τερμάτων και αναγκαζόταν να διαχειριστεί το προβάδισμά της. Δεν κάθισε σε αυτό, πάντως, και συνέχιζε να παίζει σε αυτό τον ξέφρενο ρυθμό, εγκλωβίζοντας παράλληλα την Μάντσεστερ Σίτι που περίμενε ορισμένες εκλάμψεις του Αγουέρο αφού ο Ντε Μπρούιν ήταν αρνητικός και δεν μπορούσε να βρει χώρους στο γήπεδο. Το δοκάρι του Ανχελίνο στο 29ο λεπτό ήταν η καλύτερη στιγμή της Σίτι στο πρώτο μέρος, με την άμυνά της να βρίσκεται, παράλληλα, σε κάκιστη κατάσταση και να βλέπει τους μεσοεπιθετικούς της Λίβερπουλ να της δημιουργεί συνεχώς προβλήματα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με πίεση της Σίτι και κερδισμένα κόρνερ. Όμως, ξανά στο 6ο λεπτό αλλά αυτή τη φορά της επανάληψης, η Λίβερπουλ βρήκε και τρίτο τέρμα. Ο Χέντερσον βγήκε στο πλάι και λειτούργησε ως εξτρέμ, βγάζοντας εξαιρετική σέντρα στο ύψος του δευτέρου δοκαριού και ο Μανέ με κεφαλιά νίκησε τον Μπράβο, που είχε κακή αντίδραση στη φάση (3-0).

Στο 78ο λεπτό, βέβαια, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπερνάρντο Σίλβα και να προσθέσει σασπένς στο υπόλοιπο του αγώνα. Και λίγο έλειψε πέντε λεπτά αργότερα να προσθέσει και μπόλικο άγχος στους οπαδούς της Λίβερπουλ όταν η Σίτι ζήτησε εκ νέου πέναλτι σε χέρι του Άρνολντ, ωστόσο αυτή τη φορά ο διαιτητής έδωξε σωστά «παίζετε» αφού η απόσταση ήταν κοντινή. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς να συμβεί κάτι το ιδιαίτερο, με τον Κλοπ να βάζει τον Γκόμες αντί του Σαλάχ στο ματς και να χρησιμοποιεί τριάδα στα στόπερ και να «κλειδώνει» τη νίκη της Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (61' Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (86' Γκόμες), Μανέ, Φιρμίνο (79' Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Μπράβο, Στόουνς, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Ανχελίνο, Ρόδρι, Ντε Μπρούιν, Γκουντογκάν, Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγουέρο (71' Γκάμπριελ Ζέσους).