Πορτογαλία - Β. Μακεδονία 2-0: Στο Κατάρ η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο!

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
 clock 23:54 | 29/03/2022

Στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε η Πορτογαλία, που δεν την πάτησε όπως η Ιταλία και κέρδισε με 2-0 την Β. Μακεδονία στο «Ντραγκάο», μη αφήνοντας πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Η Β. Μακεδονία πήγε στο Πόρτο με την ψυχολογία στα ύψη μετά την επική πρόκριση επί της Ιταλίας στο Παλέρμο.

Ωστόσο, η Πορτογαλία έχοντας δει το πάθημα της «σκουάντρα ατζούρα», εμφανίστηκαν διαβασμένοι στο ματς. Είδαν ότι αν πίεζαν τους φιλοξενούμενους ψηλά, τότε θα είχαν σοβαρές πιθανότητες στο τρανζίσιον να τους κάνουν τη ζημιά. Και αυτό έκαναν!

Το σκορ άνοιξε στο 32’ ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος έκλεψε από τον Ριστόβσκι, έκανε το «ένα-δύο» με τον Κριστιάνο και με πλασέ νίκησε τον Ντιμιτριέβσκι. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Πορτογαλία ήταν καλύτερη και μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να «καθαρίσει» το ματς.

Στο 65’ ο Πέπε έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή της Πορτογαλίας και έβγαλε την ομάδα του μπροστά. Ο Ζότα σέντραρε από αριστερά και ο Φερνάντες νίκησε ξανά τον Ντιμιτριέβσκι για το 2-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Κόστα, Κανσέλο, Ντανίλο, Πέπε, Μέντες, Φερνάντες (88’ Νούνες), Μουτίνιο (91’ Βιτίνια), Οτάβιο (77’ Καρβάλιο), Ρονάλντο, Ζότα (77’ Λεάο), Μπ. Σίλβα (87’ Ζοάο Φέλιξ).

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ: Ντιμιτριέβσκι, Σ. Ριστόβσκι, Μούσλιου, Βελκόβσκι, Αλιόσκι, Έλμας (88’ Νικόλοφ), Μπάρντι, Αντέμι, Τραϊκόβσκι (59’ Τσουρλίνοφ), Μ. Ριστόβσκι (46’ Μιόφσκι), Κοσταντίνοβ (76’ Ασκόβσκι).

Το εισιτήριο για την τελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου 2022 εξασφάλισε η Πολωνία, επικρατώντας της Σουηδίας 2-0 στο Χορζόβ.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 49' με εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γκρεγκορζ Κρίχοβιακ. Ο νεοαποκτηθείς άσος της ΑΕΚ μάλιστα είχε περάσει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα.

Στο 72' ο Ζιλίενσκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ, «σφραγίζοντας» την πρόκριση της Πολωνίας στο Κατάρ.

Τα εισιτήρια της Αφρικής

Remake του τελευταίου τελικού του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής παίχτηκε απόψε στη Ντιαμιάντιο! Επτά εβδομάδες μετά την κατάκτηση του τροπαίου στη διοργάνωση του Καμερούν (στις 6 Φεβρουαρίου), η Σενεγάλη "τιμώρησε" ξανά την Αίγυπτο μέσω της διαδικασίας των πέναλτι, αυτή την φορά με 3-1 (1-0 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) και η ομάδα του Αλιού Σισέ πήρε τεράστια πρόκριση τους τελικούς του Μουντιάλ, για τρίτη φορά στην ιστορία της μετά το 2002 και 2018, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τους "Φαραώ"!

Η Γκάνα πήρε ισοπαλία στην Νιγηρία (1-1) και χάρη στο εκτός έδρας γκολ προκρίθηκε στο Μουντιάλ. Έξαλλοι οπαδοί των γηπεδούχων μετά το τέλος του ματς εισέβαλαν στο γήπεδο

Στο Κατάρ θα ταξιδέψει το Μαρόκο για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού επιβλήθηκε με 4-1 του Κονγκό στον επαναληπτικό, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Στο 21' άνοιξε το Ουνάχι, ενώ στο 45+7' ο Τισουντάλι ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 54' ο Ουνάχι και πάλι έκανε το 3-0, ενώ στο 69' ο Χακίμι σκόραρε το 4-0, για να μειώσει ο Ενγκιτά στο 77' σε 4-1.

Στο Μάλι η Τυνησία κατάφερε να προκριθεί με λευκή ισοπαλία στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού της έφτανε το 1-0 του πρώτου ματς.

Τέλος, το Καμερούν του Επασί πήρε την πρόκριση κόντρα στην Αλγερία, επικρατώντας με 1-2 στην παράταση.

Ο Τσούπο-Μότινγκ άνοιξε το σκορ για τους νικητές στο 22', σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του κανονικού χρόνου, με αποτέλεσμα την παράταση.

Ο Τούμπα ισοφάρισε στο 111', όμως τελικά στις καθυστερήσεις (120+4') ο Εκαμπί χάρισε τη νίκη-πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Nations League: Η Κύπρος στον δρόμο της Εθνικής-Οι όμιλοι

Παναθηναϊκός - Μακάμπι 83 - 95: Σε μόνιμο «μπλακ-άουτ»