Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου 101-87: Επικός Κάναν, μαγικός Ράιτ-Τι έκαναν ΑΕΚ και Προμηθέας

ΟΛΥ
 clock 23:08 | 30/01/2024

Οι τρεις σέντερ του (Φιλίπ Πετρούσεβ, Νικόλα Μιλουτίνοβ, Μουστάφα Φαλ) ήταν εκτός αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός επιβίωσε το βράδυ της Τρίτης (30/1). Νίκησε με 101-87 την Άλμπα Βερολίνου σε ματς για την 24η αγωνιστική της EuroLeague και έμεινε σε τροχιά εξάδας, για την απευθείας πρόκριση στα playoffs της διοργάνωσης.

Στο 13-11 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (9-4 εντός και 4-7 εκτός έδρας), με τον Αϊζέια Κάναν να κάνει ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα και στα εύστοχα τρίποντα, με τον Ίγκνας Μπραζντέικις στην καλύτερη εμφάνισή του με τα ερυθρόλευκα, αλλά και με τον Μόουζες Ράιτ να ζει ένα εκπληκτικό ντεμπούτο γεμίζοντας τη στατιστική του σε όλους τους τομείς στο δεύτερο μέρος. Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν και πάλι μακριά από τα στάνταρ του, ωστόσο Λαρεντζάκης και Πίτερς ήταν εκεί για να προσφέρουν στο σκοράρισμα, την ώρα που ο Λουκ Σίκμα ήταν για δεύτερο σερί αγώνα αποτελεσματικός.

Στο 5-19 έπεσε η Άλμπα (4-8 εντός και 1-11 εκτός έδρας), που μπήκε στο "ζεστό' Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας χωρίς τους Ζίγκα Σάμαρ, Λουίς Ολίντι, Γιοχάνες Τίμαν, έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος 14, Ράιτ 15, Κέινααν 31 (9), Λαρεντζάκης 9 (2), Μήτρου-Λονγκ, Παπανικολάου 5 (1), Μπραζντέικις 11, Πίτερς 11 (2), Σίκμα 5, ΜακΚίσικ

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ίσραελ Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (1), Πρότσιντα 9 (1), Σπανιόλο 8, Ουέτσελ 8,  Ντελόβ, Μάτισεκ 12 (4), Σνάιντερ 12 (1), Τόμας 6 (1), Χέρμανσον 8 (2), Νίκιτς, Κουμάτζε 6, Μπιν 8 (2)

Δεύτερη ήττα για την ΑΕΚ στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ζούρου

Η αποσυντονισμένη εικόνα της δεύτερης περιόδου, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να συνδυάσει με ένα σπουδαίο «διπλό» το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στον πάγκο της.

Η Ένωση ηττήθηκε 79-68 από την Χαποέλ Χολόν, για την 2η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League και υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 12ο όμιλο. Στον αντίποδα οι Ισραηλινοί πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τον αμυντικό και επιθετικό προσανατολισμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 23-12, με το οποίο βρέθηκαν στο -8 (46-38) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε περίοδο, αλλά με τον Τσέισον Ραντλ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση (22π.), η Ένωση των 15 λαθών δεν κατάφερε να απειλήσει και μοιραία υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των «16».

Εκτός του Ραντλ, με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν τον αγώνα οι Μπράντον Ράιτ (12π.) και Τζάστιν Τίλμαν (10π.), ενώ από τον Χαποέλ ξεχώρισε ο Σι Τζέι Χάρις με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάρκες, Μαέστρε, Βούλιτς

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Αμίτ Σερφ): Άρτζι 16 (4), Κρόφορντ 8 (1), Χάρις 19 (2), Μισγάβ 2, Βάνχουιν 9 (2), Ντόσον 5 (1), Χανόκι 3 (1), Σμιθ 17.

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Αγραβάνης 3, Χόλινς 2, Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (1), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (1), Μόργκαν 5, Ραντλ 22 (4), Τίλμαν 10.

Πρώτη ήττα για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πατρών «πλήρωσε» τη νωθρή εκκίνηση του και υπέστη την πρώτη ήττα του στη φάση των «16» του Basketball Champions League. Οι Αχαιοί «έπεσαν» επί ισπανικού εδάφους με το τελικό 90-81, απέναντι στη Μούρθια, με τους γηπεδούχους γράφουν το «δύο στα δύο» στον 12ο όμιλο.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ισπανών στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας να γράψει γρήγορα το 21-9, το οποίο αποδείχθηκε μη αναστρέψιμο για την ελληνική ομάδα.

Χωρίς μάλιστα να βρει το μακρινό σουτ (9/24 τρίποντα) και με 17 λάθη, ο Προμηθέας δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει, πέφτοντας με το τελικό 90-81.

Ο Χάντερ Χέιλ πάλεψε με 29 πόντους, όπως και ο Αντονι Κάουαν με 20, αλλά δεν ήταν αρκετοί...

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-34, 65-46, 90-81

ΜΟΥΡΘΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Σαντ-Ρος 10 (1), Καουπέιν 10 (2), Ράντοβιτς 12, Φολκ, Σλέβα 11, Τοντόροβιτς 20, Ντιανιέ 2, Γέλινεκ 3 (1), Ενις 20 (4), Αρτ. Κούρουκς 2.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς, Κάουαν 20 (3), Τζόουνς 6 (1), Πλώτας, Κόνιαρης 3 (1), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόφεϊ, Στίβενς 8, Ετσενίκε 8, Καραγιαννίδης, Χέιλ 29 (3).

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση στο... ρελαντί για τον Άρη(vid)

ΟΦΗ: Φεύγουν Καρώ,Πασαλίδης και Ντίκο