Αθλητικά

ΟΦΗ-Νιόπλιας: "Το πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς"(vid)

nioplias.jpg

Ο ΟΦΗ υποδέχεται το Σάββατο (17/04) τον Ατρόμητο και θέλει οπωσδήποτε  τη νίκη, προκειμένου να διατηρηθεί σε θέση απευθείας παραμονής.

Ο Νίκος Νιόπλιας μίλησε στο OFI TV και τόνισε πως ίσως πρόκειται για το πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν απέναντι σε μια ομάδα, που αδίκησε κι εκείνη τον εαυτό της.

Ο 56χρονος τεχνικός ξεκαθάρισε ότι το ζητούμενο είναι οι 3 βαθμούς και πρόσθεσε πως επιτέλους η ομάδα του πρέπει να εκμεταλλευτεί την έδρα της.

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Monte Carlo Masters : Στους «8» ο Τσιτσιπάς

ΟΦΗ: Νοκ άουτ και ο Γκαργκαλατζίδης

Κρήτη

Ηράκλειο

Αθλητικά

Παρουσία Αυγενάκη το Ευρωπακό Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου Festos 2021

avgenakis1.jpg

Με τον Υφυπουργό Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη να δίνει την εκκίνηση, άνοιξε σήμερα (Σάββατο) στο αεροδρόμιο Τυμπακίου, στο Ηράκλειο Κρήτης, η αυλαία του διεθνή αγώνα ποδηλασίας δρόμου με την επωνυμία Festos European Para Cycling Cup 2021, που συνδιοργανώνει η ΕΑΟΜ-ΑμεΑ με την Περιφέρεια Κρήτης.

Το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Festos, το οποίο γίνεται παράλληλα με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου, θα ολοκληρωθεί αύριο (Κυριακή) με τον αγώνα αντοχής.

Πριν την έναρξη, η πρόεδρος της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Ιωάννα Καρυοφύλλη, παρέδωσε στον κ. Αυγενάκη φανέλα της εθνικής ομάδας ποδηλασίας με τις υπογραφές των αθλητών και αθλητριών, ενώ απονεμήθηκε και τιμητική πλακέτα στον Αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου, Νίκο Συριγωνάκη, για την στήριξη στη διεξαγωγή της διοργάνωσης.

Εκτός των κ. Αυγενάκη και Συριγωνάκη, την τελετή έναρξης των αγώνων τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Φαιστού, Γιάννης Φασομυτάκης, ο πρόεδρος της ΕΠΕ, Χρήστος Καλούδης, ο γγ της ΕΠΕ, Χρήστος Τζαμούσης, το μέλος του ΔΣ της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ & πρόεδρος της Επιτροπής Ανάπτυξης, Γιώργος Καπελλάκης, ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων της ομοσπονδίας, Αντώνης Παπαδάκης, το μέλος του ΔΣ της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Παναγιώτης Καδδάς, ο πρόεδρος του ΑΣ ΑμεΑ Τάλως, Πάρις Επιτροπάκης, ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του στίβου, Μανώλης Στεφανουδάκης, ο διοικητής ΚΕΔΑ Τυμπακίου, Σμήναρχος Ευάγγελος Ανδρεαδάκης κ.α.

Στο αγωνιστικό μέρος, σήμερα πραγματοποιήθηκε η ατομική χρονομέτρηση τόσο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο όσο και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οι τρεις πρώτοι/ες ανά αγώνισμα:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΣΗ

Festos European Para Cycling Cup 2021
Tandem B γυναικών: 1. Ευγενία Σταμάτη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος), 2. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 3. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
C2 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα
Tandem B γυναικών: 1. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 2. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
ΙΙ : 1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας), 2. Μιχαήλ Καλλερές (Ιωνας), 3. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
C2 ανδρών: 1. Ιωάννης Στέλλος (Αργοναύτες)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
Η4 γυναικών: 1. Μαρία Πατσατσόγλου (Καστελλάνοι)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Παναγιώτης Κωνσταντινίδης (Αργοναύτες), 3. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

- ΟΦ Ιεράπετρας - Παναχαϊκή 2-3: 'Ηττα στις καθυστερήσεις

Λεβαντόφσκι: Ισοφάρισε το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ με 40 γκολ (Βίντεο)

Καρεμπέ: "Έχουμε το όνειρο συμμετοχής σε ευρωπαϊκό τελικό" (Βίντεο)