ΟΦΗ-Λεβαδειακός 2-1: Πρώτη νίκη στο "Γεντί Κουλέ" με εκπληκτικό Νέιρα (video)-Η Βαθμολογία

οφη
 clock 21:29 | 14/11/2022

Ο ΟΦΗ που είχε να κερδίσει στην έδρα του από τον Μάιο (!), επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού με ανατροπή. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντουρμισάι αλλά οι γηπεδούχοι…απάντησαν με Νέιρα (74’), Ντουρμισάι (82’).

Τεράστια νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ επί του Λεβαδειακού (2-1) στο φινάλε του πρώτου γύρου. Η ομάδα του Ηρακλείου επέστρεψε στις νίκες μετά από 71 μέρες, κέρδισε για πρώτη φορά φέτος στο γήπεδό της, φθάνοντας στους 10 βαθμούς και βρίσκεται στη 10η θέση, με τον Λεβαδειακό να μένει 13ος με επτά πόντους

.Οι κρητικοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το…καλημέρα αλλά επέστρεψαν στην επανάληψη με τον Νταμπράουσκας να φέρνει από τον πάγκο τους Νέιρα, Μπιφουμά οι οποίοι…χόρεψαν τους Βοιωτούς και οδήγησαν τον ΟΦΗ στην πρώτη του εντός έδρας ήττα ύστερα από 6 μήνες!

Ο Λεβαδειακός στα 58 δευτερόλεπτα (!) με αυτογκόλ του Ντουρμισάι μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βρακά, βρέθηκε μπροστά στο σκορ (0-1) και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κράτησε πολύ εύκολα το υπέρ του σκορ. Δεν απείλησε αλλά δεν απειλήθηκε κιόλας με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να δημιουργήσει μια φάση της προκοπής αν και έπαιζε μπροστά στο κοινό του και ήταν και πίσω στο σκορ.

Το 4-4-2 δεν λειτούργησε καθόλου καλά για τον Νταμπράουσκας, ο οποίος το άλλαξε σε 4-2-3-1 με τον Ντίκο στην κορυφή και τον Μπουζούκη από πίσω του και ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος. Βέβαια στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Βούρος ήταν εκείνος που γλίτωσε το 0-2 στην τεράστια χαμένη ευκαιρία του Γιαννιώτα.

Όσο περνούσε η ώρα ο ΟΦΗ πίεζε – κάτι που δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο – με τον Λεβαδειακό να αμύνεται, να μην κρατάει μπάλα ενώ ο Βέλιτς δεν είχε και πολλές επιλογές λόγω των πάρα πολλών προβλημάτων. Η κούραση βγήκε, τη στιγμή που ο Νταμπράουσκας έφερε από τον πάγκο Νέιρα, Μπιφουμά και άλλαξαν τα πάντα.

Οι δυο τους συνεργάστηκαν και στα δύο γκολ της ανατροπής. Ο Νέιρα έγραψε το 1-1 στο 74’, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγώνα σε μια φάση όπου είχε συμμετοχή ο Μπιφουμά ενώ τη σέντρα έκανε ο Τοράρινσον.

Οκτώ λεπτά, οι Νέιρα, Μπιφουμά και πάλι…έκρυψαν την μπάλα και ο δεύτερος γύρισε στον Ντουρμισάι, ο οποίος σε κενή εστία εκτέλεσε για το 2-1 και ξέσπασε σε κλάματα γιατί ήταν εκείνος που την ημέρα των γενεθλίων του είχε ανοίξει άθελά του φυσικά το σκορ υπέρ των Βοιωτών (0-1).

Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Μεγιάδο, Βούρος, Περέα, Ντίκο, Διαμαντής, Νέιρα - Βρακάς, Μάρκοβιτς
ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Τοράρινσον, Περέα, Μεγιάδο (73’ Ντιουσέ) Μπουζούκης (64’ Τζου), Ντίκο (74’ Μπιφουμά), Μπαλογιάννης (73’ Νέιρα), Ντουρμισάι (87’ λ.τρ. Στάικος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Χάμοντ, Μπαχανάκ, Βρακάς, Σκβάρκα (89’ Σακό), Βήχος, Γιαννιώτας, Νίκας, Δούμτσιος (79’ Πέτρε).

«Τρίποντο» μετά από 43 ημέρες

Χρειάστηκε να περάσουν 43 μέρες και 6 αγώνες απ’ το 2-0 κόντρα στον ΟΦΗ (2/10) -κι ένας αποκλεισμός ενδιάμεσα στο Κύπελλο Ελλάδας από τον Ατρόμητο- προκειμένου να επιστρέψει ο Αστέρας Τρίπολης στις νίκες.

Η ομάδα της Αρκαδίας επικράτησε με 1-0 του Ιωνικού στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», έπειτα από 3 ισοπαλίες και 3 ήττες. Ο Σίτο σημείωσε το μοναδικό γκολ για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά, ενώ την ίδια ώρα ο Ιωνικός παρέμεινε στα χαμηλά... πατώματα της βαθμολογίας.