Aστέρας Τρ-ΟΦΗ 2-0: Έτσι δεν πάει πουθενά!

asteras-ofi
 clock 16:56 | 02/10/2022

Την έκτη συνεχόμενη ήττα στην Τρίπολη από τον Αστέρα υπέστη ο ΟΦΗ (2-0), ο οποίος "παραδόθηκε" από το πρώτο ημίχρονο στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".

“Ανάσα” πήραν ο Αστέρας Τρίπολης και ο προπονητής του Ηρακλής Μεταξάς, ο οποίος θα ήταν σε δύσκολη θέση αν δεν ερχόταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί 4 ισοπαλίες και 1 ήττα. Από την άλλη ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στον ψυχωμένο βαθμό κόντρα στον ΠΑΟΚ, μένοντας στους 4 βαθμούς, με την 4η ήττα του.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει τη “ζημιά” στους γηπεδούχους. Αντίθετα η ομάδα της Αρκαδίας ήταν αυτή που στην πρώτη φάση που βρήκε (19’) πέτυχε ένα όμορφο γκολ με τον Τιλίκα για το 1-0.

Σα να μην έφτανε αυτό για τον ΟΦΗ στην εκπνοή του ημιχρόνου ήρθε και το δεύτερο “χτύπημα” από τον Γκαρντάφσκι (2-0).

Ο Νίκος Νιόπλιας στο ημίχρονο προχώρησε σε διπλή αλλαγή (Μπιφούμα και Τοράλ αντί Ντουρμισάι, Μεγιάδο) αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει τη… μοίρα της ομάδας του. Ο Αστέρας δεν απειλήθηκε από τον ΟΦΗ, αλλά αντίθετα αυτός ήταν που πλησίασε πιο κοντά σε ένα ακόμη γκολ, το οποίο σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις αρνήθηκε ο Στίβενς.

Οι φάσεις του αγώνα
8’ Από κάθετη πάσα του Διαμαντή ο Γκερέρο κάνει την προβολή και ο Παπαδόπουλος διώχνει σε κόρνερ.
19’ ΓΚΟΛ: Ο Μπαρτόλο κάνει το γύρισμα στον επερχόμενο Τιλίκα, ο οποίος αφού κοντρόλαρε την μπάλα με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα (1-0).
30’ Ο Ντικό πασάρει στον Ντουρμισάι, ο οποίος πλασάρει στην κίνηση αλλά χωρίς δύναμη κάνοντας εύκολο το έργο του Παπαδόπουλου.
44’ ΓΚΟΛ: Ο Ιγκλέσιας παίρνει την μπάλα από τον Μεγιάδο, ο Μπαράλες πασάρει εξαιρετικά στον χώρο για τον Μπαρτόλο, που με τη μία κάνει το γύρισμα για να τελειώσει ιδανικά για τους γηπεδούχους τη φάση ο Γκαρντάφσκι με πλασέ στην κίνηση για το 2-0. Ο Μεγιάδο τιμωρήθηκε με κίτρινη για διαμαρτυρία για φάουλ, ενώ το γκολ ελέγχθηκε και για την περίπτωση οφσάιντ στον Μπαρτόλο.
59’ Σέντρα του Γκαρντάφσκι κεφαλιά του Μπαράλες και εξ επαφής απόκρουση του Στίβενς.
62’ Ο Στίβενς βγαίνει “νικητής” στο τετ-α-τετ με τον Μπαρτόλο διατηρώντας στα επίπεδα του 2-0 το σκορ.
79’ Ο Μπουζούκης βρίσκει χώρο για το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά πάνω από την εστία.
81’ Ο Παπαδόπουλος αρνείται το γκολ στο πλασέ του Γκερέρο.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο (45’), Ζουκάνοβιτς (60’)

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Αλβαρες, Ιγκλέσιας (74’ Βαλιέντε), Ντομίνγκεθ (46’ Στάνκο), Τιλίκα, Γκαρντάφσκι (65’ Κρεσπί), Μπαρτόλο (74’ Μπερτόλιο, , 87’ λ.τρ. Ριέρα), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Λάρσον, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης (73’ Τοράρισον), Μεγιάδο (46’ Τοράλ), Περέα, Ντιουσέ (62’ Στάικος), Ντικό (57’ Μπουζούκης), Ντουρμισάι (46’ Μπιφούμα), Γκερέρο.

ΕΚΑΣΚ: Πήρε το κύπελλο μέσα στο Ρέθυμνο το Ηράκλειο

Σερίφ-Σάκκαρη 2-0: Άλλος ένας χαμένος τελικός